Președinte din partea PDM în raionul Fălești

Președinte din partea PDM în raionul Fălești

În raionul de baștină a lui Usatîi a fost ales un președinte democrat. Despre asta a anunțat liderul PN, Renato Usatîi care acuză PSRM de trădare, după ce un consilier al acestora a trecut în tabăra democraților și a votat alături de PD, PLDM, PCRM și PPEM pentru candidatura înaintată de Partidul Democrat.

„Astăzi un consilier PSRM a trădat Partidul Nostru chiar în Făleștiul natal. Svetlana Pădure, consilier din partea partidului lui Dodon a trecut în fracțiunea PDM și a asigurat majoritate pentru partidele de dreapta”, a reacționat Usatîi pe Facebook.

„Vom rezista tuturor presiunilor. Chiar dacă astăzi împotriva primarilor și consilierilor socialiști este utilizată procuratura și alte pârghii administrative, inclusiv există tentative de corupere financiară. Ce vor face alte partide, care se consideră ”de stînga” și ”pentru popor” - rămîne pe seama lor. Sint sigur ca adevarata "fata si scopuri" a acestora va iesi la suprafata in curind. Pe noi și pe cetățeni deja nimic nu ne mai surprinde. Socialiștii rămîn în opoziție față de oligarhi și unioniști. Până se va schimba puterea în țară, la următoarele alegeri parlamentare”, declara mai devreme socialistul Igor Dodon.

Potrivit rezultatelor Alegerilor din 14 Iunie pentru Consiliul Raional Fălești, Partidul Nostru a obținut 10/33 mandate. PSRM - 6, PD- 6, PLDM - 5, PCRM - 4, PL și PPEM câte unul.

Astfel pentru ca un președinte să fie ales este nevoie de 17 voturi. Pentru candidatul PD au votat PD (6); PLDM (5), PCRM (4), PPEM (1) și un consilier socialist.

Tot astăzi a fost ales un președinte și în raionul Soroca. Este vorba de Mihai Mîțu, din partea Partidului Liberal-Democrat din Moldova.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.