10:30 Simona, pas uriaş făcut pentru câştigarea primului set, după ce a realizat al doilea break: 5-2. Game-ul şapte a fost unul maraton, de peste 10 minute, şi a avut de toate, două duble greşeli ale letonei, lovituri sectaculoase, schimburi de un nivel foarte ridicat. Cel mai frumos punct a fost realizat de Simona, care a lovit năpucitor în lung de linie cu forehand-ul. Halep a fructificat a patra şansă de break în game.

10:19 Meciul se complică puţin. Ostapenko evoluează fără complexe şi riscă aproape la orice lovitură. Letona şi-a creat şi prima şansă de break, dar Simona a anulat-o, iar în cele din urmă s-a impus în cel mai lung game al partidei de până acum. 4-2

10:10 Nivelul de joc creşte de la un minut la altul. Simona face 3-1, după ce a câştigat şi un rally de 22 de mingi.

10:05 Ostapenko sparge gheaţa cu un serviciu neobişnuit de bun, dar arma numărul 1 este faptul că atacă foarte repede minge la retur şi încearcă să scurteze schimburile de mingi.

10:01 Simona începe foarte bine şi la serviciu. Numărul 2 mondial încheie game-ul secund cu doi aşi şi se desprinde încă după primele minute de joc. 2-0