Argentinianul a reuşit „o dublă” în minutele 13 şi 15, ambele goluri marcate din pasele lui Alba, şi i-a întors serviciul fundaşului stânga în minutul 28, când i-a pasat decisiv pentru golul de 3-0.

Lionel Messi a ajuns deja la şapte goluri marcate în acest sezon din assist-urile lui Jordi Alba, în timp ce ambele reuşite ale apărătorului iberic au venit din pasele cvintuplului câştigător al „Balonului de Aur”, scrie digisport.ro.

Messi e liderul marcatorilor din Primera Division, cu 16 reuşite, la cinci distanţă de Luis Suarez şi Iago Aspas.

Aflat din 2004 la prima echipă a Barcelonei, fotbalistul în vârstă de 30 de ani are 610 meciuri şi 529 de goluri în tricoul grupării blaugrana.

Şi el produs al celebrei academii a catalanilor, La Masia, Jordi Alba a fost readus de Barca, de la Valencia, în 2012, pentru 14 milioane de euro.

Fundaşul în vârstă de 28 de ani a jucat 221 de partide şi a înscris de 11 ori pentru Barcelona, notează digisport.ro.