Ministerul Economiei solicită amânarea aplicării Legii privind utilizarea energiei regenerabile

Ministerul Economiei solicită amânarea aplicării Legii privind utilizarea energiei regenerabile

Ministerul Economiei solicită ca legea cu privire la sursele de energie regenerabile să intre în vigoare la finele acestui an, fiindcă instituțiile statului nu sunt pregătite ca aceasta să fie aplicată în luna aprilie curent.

În cadrul audierilor publice care au avut loc pe 22 martie 2017, Ministerul Economiei a prezentat progresele și provocările în implementarea cadrului legal în domeniul energetic.

Vicepremierul Octavian Calmîc a solicitat suportul Parlamentului privind amânarea până la finele anului curent a intrării în vigoare a Legii privind utilizarea energiei din surse regenerabile, perioadă necesară pentru crearea și aplicarea cadrului normativ secundar, care urmează a fi elaborat de ministerele Economiei, Mediului, Transporturilor și Industriei Drumurilor, ANRE, Agenția pentru Eficiență Energetică, etc.

„Legea privind sursele regenerabile de energie urma să intre în vigoare în aprilie 2017, totuși sunt necesare consultări publice suplimentare, trecerea procedurii de evaluare a impactului de reglementare, pregătirea tuturor operatorilor din piață. Astfel, noi cerem o extindere a aplicării acestei legi. La etapa curentă noi vedem o lipsă de capacitate pe linie pentru instituțiile guvernamentale. Când s-a elaborat proiectul de lege privind resursele regenerabile 2014-2016 am avut anumite angajamente de suport din partea mai multor donatori, lucru care a fost extins pentru sfârșitul anului 2016. Unele din proiecte de asistență tehnică vor fi implementate în 2017. Nu are nici o rost această lege dacă nu este pus în aplicare cadrul secundar și nu creăm capacitatea instituțională necesară pentru punerea în aplicare a acestei legi. Noi avem probleme sistemice în ceea ce privește funcționarea Agenției pentru Eficiență Energetică”, a declarat Octavian Calmîc.

Legea privind utilizarea energiei din surse regenerabile a fost adoptată de Parlament pe 26 februarie 2016. Aceasta prevede scheme de suport ce vor fi aplicate în pentru energia regenerabilă și anume licitații cu preț plafon, orientate la cel mai mic preț și cele mai noi tehnologii propuse de investitori, cu obligarea furnizorilor să achiziționeze întreaga cantitate de energie produsă de producătorul eligibil de energie electrică regenerabilă, pe un termen de 15 ani.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.