Tot mai mulți moldoveni susțin Ucraina. Cum au evoluat opiniile despre războiul din țara vecină

Tot mai mulți moldoveni susțin Ucraina. Cum au evoluat opiniile despre războiul din țara vecină

36,4% dintre moldoveni cred că Ucraina este cea care are dreptate în conflictul cu Rusia. Sunt datele unui sondaj realizat de Centrul de Investigații Sociologice și Marketing „CBS-Research”, la comanda Comunității pentru advocacy și politici publice „WatchDog.MD”. În comparație cu sondajul efectuat în mai 2022, susținerea pentru Ucraina a crescut cu 5,3%.

Zagnat Elena

Dacă în mai 2022, 20% dintre moldoveni dădeau dreptate Rusiei, atunci în sondajul publicat în februarie - 18,9% dintre respondenți s-au declarat de partea Moscovei. 

24,1% consideră că niciuna dintre părți nu are dreptate, un rezultat în scădere în comparație cu luna mai 2022, când 30,4% declarau că niciuna dintre părți nu ar avea dreptate.

Potrivit cercetării, 39,6% dintre respondenți cred că războiul din Ucraina este o invazie nejustificată în care nimeni nu a provocat Federația Rusă. În mai 2022, 40,5% erau de această părere. 

22,5% cred că „Rusia apără republicile populare din Donbas de atacurile Ucrainei” (mai 2022 - 22,8), iar 12% consideră că e vorba despre „o operațiune de eliberare a Ucrainei de nazism” (mai 2022 - 15,2).

...

Vladimir Putin și Volodimir Zelenski

rnz.co.nz

Publicitate

Ceea ce nu s-a schimbat timp de nouă luni, este percepția moldovenilor privind cine se face responsabil de începerea războiului. 25% cred că Vladimir Putin personal poartă cea mai mare vină. 

Cu toate acestea, 19,8% spun că au foarte multă încredere în Vladimir Putin, iar 18,2% - o oarecare încredere. 46% dintre respondenți nu au deloc încredere în liderul de la Kremlin, iar 8,3% - nu prea au încredere. 

Pentru comparație, în mai 2022, 20,8% declarau că au foarte mare încredere în Vladimir Putin, 50,6% au spus că nu au deloc încredere, iar 10,8% - nu prea aveau încredere. 

Popularitatea președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, este într-o ușoară creștere printre respondenți. 17,8% dintre respondenți aveau foarte mare încredere în el în mai 2022, iar în februarie 2023 - 18%. 

Sondajul a fost efectuat pe un eșantion stratificat de 1.001 persoane și are o eroare maximă de +/-3,1%. 

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal