Prepare for Future | Scott Hocklander, despre viitorul Moldovei: Dacă este un lucru care poate face o țară să se mândrească cu viitorul ei, echipa națională a Moldovei câștigând o competiție globală de robotică e cu siguranță acesta
20 februarie 2023, 8:30 ・ Alex Gurdila
Scott Hocklander și-a început misiunea de director al USAID Moldova cu doar câteva luni înainte de izbucnirea pandemiei. Din cauza acesteia, felul în care a descoperit Moldova a fost deosebit: pe bicicletă sau alergând peste tot, uneori dintr-un colț în altul al țării. De-atunci, Moldova a lansat primul trail oficial de hiking, o întreagă zonă dedicată ciclismului în sudul țării și a dezvoltat sectoare strategice pentru țară: turismul, industriile creativă și tech.
În noul episod al podcastului Prepare for Future, Alex Gurdila află de la șeful misiunii USAID Moldova de ce țara noastră are atâta potențial, de ce toți cei care vizitează vor să revină și cum putem deveni un leader global pe anumite domenii.