Membrii CSE au decis să modifice punctul din hotărârea din 11 august 2022, iar noul text este formulat astfel:
,,3.2 In baza constatărilor și recomandărilor Grupului de management al riscului, instituit in cadrul Aeroportului Internațional Chișinău de către Autoritatea Aeronautică Civila, Inspectoratul General al Poliției de Frontiera poate dispune interzicerea accesului în incinta Aeroportului Internațional Chișinău persoanelor, cu excepția pasagerilor, membrilor echipajelor și angajaților agenților economici sau autorităților publice care activează sau ale căror atribuții funcționale implica activități in cadrul Aeroportului Intențional Chișinău".
La fel, s-a decis revocarea lui Sergiu Chetraru din funcția de administrator al ,,AVIA INVEST" S.R.L. Acesta revine la funcția de bază.
Tot marți, CSE a decis să sisteze activitatea Centrului provizoriu de gestionare a fluxurilor de străini ре teritoriul Republicii Moldova, din localitatea Giugiulești, raionul Cahul, gestionat de către Ministerul Afacerilor Interne.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.