„Anunțăm că inițiem și pregătim o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Recean. Considerăm că acest Guvern trebuie să plece. Moțiunea va fi elaborată de către blocul de opoziție din Parlament cu atragerea partidelor extraparlamentare, societății civile și a reprezentanților administrației publice locale. (...) Considerăm că moțiunea de cenzură este cea mai scurtă cale pentru a avea alegeri parlamentare anticipate, uncia soluție pentru a reseta această guvernare”, a spus Vlad Bătrîncea.
Printre nemulțumirile deputaților se numără „prețurile mari la energie electrică și gaz, pensii și salarii mici, precum și exodul populației”.
Aceasta este prima moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Recean, dar nu prima împotriva executivului care susține inițiativele Partidului PAS.
La 15 septembrie 2022, deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) au înaintat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Gavrilița. Atunci, moțiunea nu a fost susținută de majoritatea parlamentară.
Potrivit legii, pentru a putea fi examinată în plenul Parlamentului, proiectul moțiunii de cenzură ar trebui semnat de cel puțin 26 de deputați. Pentru demiterea Guvernului este nevoie de 51 de voturi în Parlament, însă opoziția nu are atâtea.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.