Se întorc acasă. 32 de militari moldoveni au fost decorați cu medalia ONU după misiunea de pacificare din Liban
Prima operațiune a 32 de militari moldoveni, detaşați în misiunea Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL), s-a încheiat după șase luni. Pacificatorii din țara noastră se întorc cu „medalia ONU pentru misiuni de pacificare”, informează Ministerul Apărării al Republicii Moldova.
・ Olga Scripnic
CE S-A ÎNTÂMPLAT ȘI DE CE ASTA CONTEAZĂ. 32 de militari, din primul contingent al Armatei Naţionale, care au fost detaşați în misiunea Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL), și-au încheiat activitatea și au transmis atribuțiile sale pacificatorilor din Armenia.
Mai mult, în cadrul ceremoniei de transfer de autoritate, omandantul batalionului suport, locotenent-colonelul Dario Colaianni a decorat pacificatorii moldoveni cu „Medalia ONU pentru misiuni de pacificare”.
În același timp, căpitanul Nicolae Ținevschi, comandantul UNIFIL-1, a transmis drapelul ONU și responsabilitățile funcției locotenentului major Hamayak Margaryan, superiorul contingentului din Armenia. Ceea ce reprezintă un semn că misiunea pentru militarii moldoveni s-a încheiat.
Aceasta a fost prima misiune ONU la care Republica Moldova a detașat militari. Ei urmează să revină acasă până la finele lunii august curent.
Pacificatori în misiunea Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban
army.md
CONTEXT. Militarii din primul contingent al Armatei Naţionale, detaşat în misiunea Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (UNIFIL), şi-au început misiunea în Liban la 27 februarie curent.
În cadrul unei ceremonii de transfer de autoritate, desfăşurate în Baza multinaţională „Sector West HQ UNP 2-3”, din localitatea Shama, aceştia au preluat atribuţiile pacificatorilor armeni care au făcut parte din contingentul italian.