CE S-A ÎNTÂMPLAT ȘI DE CE ASTA CONTEAZĂ: Șefa Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, Ana Revenco a oferit, în cadrul unei emisiuni la postul public de radio, mai multe detalii despre misiunea instituției pe care o va conduce. Explicațiile Anei Revenco sunt cu atât mai importante, cu cât, în spațiul public, se fac presupuneri, precum că, prin activitatea sa, Centrul ar putea limita dreptul la exprimare a presei.
„Centrul nu intenționează și nici măcar nu are pârghii pentru a limita libertatea la exprimare, pentru a dicta politicile editoriale sau pentru a stabili exact care va fi conținutul pe care sursele mass media și le propun spre operaționale pentru distribuirea mesajului. Centrul nu se preocupă de orice informație, subiect prezent în spațiul informațional, centrul nu este un paznic al fiecărui cuvânt care este utilizat pentru a transmite varii mesaje în spațiul informațional. Centrul nu înlocuiește și centru nu suprapune nici măcar nu decide despre ce va comunica Guvernul, Parlamentul sau alte instituții de stat. Centru nu va activa ca un regulator”, a precizat Ana Revenco.
Ea a mai precizat că, în cadrul centrului ar urma să fie angajați 35 de specialiști cu experiență din diverse domenii. ”70% sunt specialiști cu varii profiluri și pregătire, care vor realiza munca de monitorizare, analiză și evaluare a dezinformărilor și falsului și manipulărilor informaționale din spațiul informațional, vor pregăti produse analitice, rapoartele pentru public, pentru parteneri, pentru factori de decizie din instituțiile statului, specialiști care vor elabora programe de formare profesională, programe educaționale, de informare și sensibilizare privind dezinformarea”.
Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării ar putea deveni operațional la sfârșitul lunii martie anul viitor. În prezent, instituția este în faza de constituire, de elaborare a structurii, a regulamentelor actelor interne, fișelor de post, crearea echipei., a mai precizat Ana Revenco.
CONTEXT: Fosta ministră a Afacerilor Interne, Ana Revenco, a fost numită în funcția de directoare a Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, în data de 19 octombrie. Pentru această Hotărâre au votat 60 de deputați. Candidatura Anei Revenco a fost propusă, acum câteva zile, de președinta Maia Sandu. Tot președinta a fost cea care a venit anterior cu inițiativa de creare a acestui Centru.
Crearea Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării a fost aprobată de Parlament la finele lunii iulie odată ce a fost adoptat în lectură finală un proiect de lege în acest sens. Inițiativa înaintată de președinta Maia Sandu, a fost susținută de 55 de deputați.
Astfel, Centrul va avea misiunea de a consolida cooperarea între instituții în lupta împotriva dezinformării, manipulării informațiilor și ingerințelor străine, care prezintă pericol sau pot prejudicia securitatea națională și periclita realizarea intereselor naționale.
De la propunere și până la aprobare în Parlament, inițiativa a suferit mai multe schimbări. Deși urma să se numească Centrul Național de Apărare Informațională și Combatere a Propagandei „Patriot” în textul proiectului de lege nu a mai figurat această denumire, structura nou creată fiind numită Centrul pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării.
Documentul pare că a suferit și alte modificări până a ajunge pe masa deputaților. Se pare că schimbările au fost făcute după observațiile făcute experții de la WatchDog.md.
În textul prezentat de președintă a apărut termenul contradictoriu de propagandă, considerat nerecomandat pentru utilizare în documente juridice și cele de politici. Mai mult, acesta urma să se regăsească chiar în titlul viitoarei instituții.
În documentul final nu este prezent cuvântul propagandă.
La fel, WatchDog a subliniat că în titlul precedent formularea apărare informațională – un termen potrivit mai curând detașamentelor militare specializate în operațiuni psihologice și de contra-propagandă în condiții de război convențional sau cu scopul de a-l preveni.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.