Explozie în stânga Nistrului. S-ar fi întâmplat din cauza unui atac cu dronă (FOTO/VIDEO)

Sursă: PMR

Explozie în stânga Nistrului. S-ar fi întâmplat din cauza unui atac cu dronă (FOTO/VIDEO)

În după-amiaza zilei de duminică, pe teritoriul unei unități militare de la Tiraspol a avut loc un incendiu, provocat de o explozie. Cel puțin, acestea sunt informațiile furnizate de presa din regiune.

Ana Baciu

UPDATE: Presa de la Tiraspol și cea rusă anunță despre distrugerea unui elicopter ce se afla într-o unitate paramilitară din Tiraspol, scrie Zona de Securitate.

Astăzi, în jurul orei 12:09, o unitate paramilitară din orașul Tiraspol ar fi fost atacată cu o dronă în urma căreia a vut loc un incendiu.

Obiectul militar ar aparține pretinsului minister la apărării din regiunea transnistreană, nu este vorba de unitatea militară a Grupului operativ de trupe ruse din regiunea transnistreană GOTR.

Informația a fost publicată de canalele de telegram din regiune, dar și de către propagandistul rus Vladimir Soloviov. Ulterior, informația despre un posibil atac cu dronă a apărut și la mai multe surse media ucrainene.

Chișinăul, deocamdată, nu a comentat incidentul.

...

Zona incendiului

Sursă: Pervii Pridnestrovschii

Știrea inițială. S-a stabilit preliminar că explozia ar fi avut loc în urma unui atac cu o dronă kamikaze, al cărei zbor a fost înregistrat din partea Podului Klever.

Victime nu au fost înregistrate.

Pretinsele autorități au deschis un dosar penal.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.