Pentru cine și-ar da moldovenii votul la prezidențiale. Rezultatele sondajului

sursa foto: Euronews

Pentru cine și-ar da moldovenii votul la prezidențiale. Rezultatele sondajului

Candidata PAS, Maia Sandu, conduce clasamentul favoriților pentru fotoliul prezidențial. Cel puțin, asta arată datele ultimul sondaj pre-electoral, realizat la comanda asociației WatchDog. Sandu este urmată de candidatul PSRM, Alexandr Stoianoglo, și de Renato Usatîi, desemnat de Partidul Nostru.

Olga Scripnic

Potrivit sondajului, pentru candidata Maia Sandu ar vota 35,8% dintre respondenți. Alexandr Stoianoglo s-ar alege cu 9% din voturi, iar Renato Usatîi - cu 6,4%.

Candidata Irina Vlah este pe locul patru în clasament, cu 2,2% din voturile acordate de respondenții la sondaj.

Ceilalți candidați ar acumula până în 2% dintre voturi.

...

Preferințele electorale prezidențiale - octombrie 2024

WatchDog și CBS Research

Peste 85% dintre respondenți au declarat că vor participa la alegerile din 20 octombrie. Din luna august până în octombrie curent, acest indicator a crescut cu aproape 9%. Cu alte cuvinte, tot mai mulți respondenți se arată deciși să meargă la alegerile prezidențiale.

În ajuns de alegeri, 28% dintre cei chestionați sunt indeciși pentru cine și-ar da votul. Acest indicator este într-o continuă creștere din luna mai și s-a accentuat mai mult în ultimele luni. La sondaj nu au răspuns 9,9% dintre persoane, iar 2,9% au declarat că nu vor participa.

Potrivit sondajului, față de luna septembrie, niciunul dintre candidații la alegerile prezidențiale nu a înregistrat o creștere semnificativă de rating. 

...

Preferințele electorale prezidențiale – septembrie 2024

WatchDog

Sondajul a fost realizat de CBS Research, la comanda comunității WatchDog. Acesta a fost autorizat de Comisia Electoral Centrală și este ultimul sondaj pre-electoral. A fost organizat în perioada 11 - 16 octombrie, pe un eșantion de 1.034 de persoane, cu vârsta de peste 18 ani, eroarea maximă fiind de 3,05%.

CONTEXT.  Pe 20 octombrie 2024, vor avea loc alegerile prezidențiale, odată cu referendumul republican constituțional. 

În buletinul de vot la alegerile prezidențiale se vor regăsi 11 candidați: 

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.