Daniel Vodă i-a anunțat pe cei mici că „Moș Crăciun are autorizare de intrare în țară”, asigurându-i că vine și în acest an. În mesaj, purtătorul de cuvânt al Guvernului a menționat câteva instituții.
Poliţia de Frontieră a verificat toate documentele, iar Serviciul Vamal a confirmat că Moșul are cadourile pregătite pentru copiii care au fost cuminți. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a inspectat bunătățile Moșului, asigurându-se că acestea respectă cele mai înalte standarde de calitate. În această iarnă, chiar și sania Moșului folosește energia eficient!
Autor: Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului
Ideea a prins contur imediat în comentarii. Mai multe instituții și agenți economici au continuat urările și au profitat de moment pentru a se promova.
Pentru o distribuire echitabilă a cadourilor, votăm cu încredere pentru Moș Crăciun!
Autor: Comisia Electorală Centrală.
Moș Crăciun, îți dorim cer senin, reni cooperanți și spiriduși bine organizați! Cu sprijinul nostru diplomatic, suntem siguri că niciun „hogeac” de fum nu-ți va pune probleme. Succes în misiunea ta globală și nu uita: dacă te prinde oboseala, ambasadele noastre au mereu biscuiți și lapte pregătite!
Autor: Ministerul Afacerilor Externe
Moşule, noi suntem pregătiți pentru orice aterizare de urgență, chiar și pe hornuri mai înguste!
Autor: Inspectoratul General pentru Situații de Urgență
Moș Crăciun este un bătrânel integru și onest, toate cadourile au fost declarate! În acte de corupție nu s-a implicat. Destinatarii cadourilor sale - copiii, iar toți copiii se prezumă a fi cuminți și ascultători. CNA a monitorizat. Crăciun fericit tuturor!
Autor: Centrul Național Anticorupție
Sunt doar câteva dintre cele peste 70 de comentarii adunate la postare. De altfel, mesajul lui Vodă a adunat aproape 500 de aprecieri.
CONTEXT. Postarea s-a viralizat similar unui mesaj de pe Faceebok, pe pagina Neflix România. La sfârșit de vară, în contextul finalei sezonului unui reality show extrem de vizionat în România și în lume - „Insula iubirii”, Netflix a făcut o postare de promovare a transmisiei acestei ediții. În comentarii s-au ținut lanț replicile serviciilor de urgență și a instituțiilor de stat din România. Echipe de fotbal, politicieni, oameni de afaceri, toți au avut un cuvânt de spus în postarea devenită virală.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.