Milioane de oameni au votat, de asemenea, simbolic pentru Imamoglu la așa-numitele urne de vot „de solidaritate” amenajate în toată țara, în paralel cu votul oficial al membrilor de partid, a menționat Özel.
Votul era văzut ca o măsură a popularității lui Imamoglu în rândul tuturor turcilor, nu doar al celor înscriși în partidul CHP și al locuitorilor din Istanbul.
Potrivit lui Özel, cu puțin peste jumătate din voturile de solidaritate numărate, Imamoglu primise deja peste 13 milioane de voturi simbolice de la nemembri de partid. Populația Turciei este de 85,6 milioane.
CONTEXT. Ekrem Imamoglu, văzut pe scară largă drept principalul rival al președintelui Recep Tayyip Erdogan, a fost încarcerat duminică, sub acuzația de corupție, și este vizat separat și de o anchetă pentru terorism, acuzații pe care le neagă, denunțând un proces politic.
Duminică, Ministerul de Interne a anunțat că Imamoglu a fost suspendat „temporar” din funcția de primar al Istanbulului, decizie care a sporit indignarea susținătorilor săi. Mii de manifestanți au ieșit din nou în stradă duminică în semn de solidaritate cu primarul arestat.
Au fost semnalate proteste și în capitala Ankara și în alte orașe, demonstranții continuând să sfideze interzicerea oficială a întrunirilor.
Și la Berlin a avut loc un protest împotriva arestării lui Imamoglu, la apelul Federației CHP locale, circa 1.300 de persoane luând parte la un marș la care au fost arborate pancarte cu mesaje ca „Vrem democrația înapoi”, menționează.
În Germania trăiesc circa trei milioane de oameni cu origini turce.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.