De la CUB, la Primăria Chișinău. Ion Bulgac, numit în funcția de consilier al lui Ion Ceban (DOC)

De la CUB, la Primăria Chișinău. Ion Bulgac, numit în funcția de consilier al lui Ion Ceban (DOC)

După ce a părăsit rândurile Coaliției pentru Unitate și Bunăstare (CUB), fostul vicepreședinte de partid Ion Bulgac se regăsește în echipa Primăriei Chișinău. Acesta preia funcția de consilier în Cabinetul primarului Ion Ceban.

Irina Soltan

UPDATE. La scurt timp după ce AGORA a relatat despre schimbare, Bulgac confirmat într-o postare pe rețelele de socializare că aderă la Mișcarea Alternativa Națională și la Blocul Alternativa.

Într-o perioadă plină de provocări și crize suprapuse, nu mai există loc pentru romantică, iluzii, retorică sterilă sau promisiuni fără acoperire. Este nevoie de o abordare rațională, profesionistă și, mai ales, de acțiune.
Îmi păstrez cu demnitate spațiul de valori în care cred, iar prin această alegere vreau să contribui la consolidarea MAN și a Blocului Alternativa ca o opțiune politică reală și credibilă inclusiv pentru alegătorii de dreapta.

Autor: Ion Bulgac, nou membru MAN

Știrea inițială. Ion Bulgac a depus declarația de avere și interese personale la 5 mai. În document, acesta indică funcția de consilier în cabinetul primarului municipiului Chișinău. Contactat de AGORA, Bulgac a confirmat numirea fără să ofere alte detalii.

Menționăm că funcția a fost preluată din 1 aprilie, însă plecarea din partidul CUB a fost anunțată cu o săptămână mai târziu.

...

Declarația de avere

Sursa: ANI

AGORA a identificat dispoziția de numire pe site-ul Primăriei. Numărul actului corespunde cu cel din documentul depus la Autoritatea Națională de Integritate. Însă toată informația este secretizată. Asta deși, Bulgac intră în funcție de demnitate publică.

...

Dispoziția de numire în funcție la Primăria Chișinău

chisinau.md

CONTEXT. Amintim că la 7 aprilie, fostul candidat la funcția de primar al municipiului Chișinău și vicepreședinte al Coaliției pentru Unitate și Bunăstare (CUB), Ion Bulgac, și-a anunțat demisia din toate funcțiile de conducere din cadrul formațiunii. Totodată, Bulgac a anunțat, printr-o postare pe rețelele sociale, că părăsește și rândurile CUB.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.