Pe 6 iunie, CMC a primit o notificare din partea Cancelariei de Stat. prin care aleșilor locali le este solicitat să întreprindă măsuri privind reexaminarea și abrogarea deciziei CMC prin care sunt interzise manifestațiile organizate de comunitatea LGBTQ+.
În același timp, Oficiul teritorial Chișinău trebuie să fie informat despre rezultatele examinării în termen de 30 de zile.
Notificarea de la Cancelaria de Stat
Ion Ceban via Telegram
Potrivit documentului, notificarea a fost emisă din cauza faptului că proiectul de decizie, adoptat de CMC, are abateri de la prevederile legale.
Mai exact, potrivit articolului 32 din Constituție, oricărui cetățean îi este garantată libertatea opiniei, a gândirii și a exprimării în public prin cuvânt imagine sau alte mijloace.
Libertatea de exprimare nu poate prejudicia onoarea, demnitatea sau dreptul altei persoane la viziune proprie, mai este menționat în legea supremă.
Un alt articol din Constituție prevede că mitingurile, demonstrațiile, manifestările, presiunile sau orice întrunire sunt libere și pot fi desfășurate pașnic.
Mai mult, doar instanța de judecată este cea care poate interzice sau menține dreptul de a desfășura întrunirea.
De cealaltă parte, primarul capitalei scrie că proiectul de decizie nu va fi anulat.
PAS și sluga lor docilă, „Cancelaria de Stat” ne impun să anulăm decizia privind paradele și propaganda homosexualilor și tot LGBT în Chișinău. Dacă atât de mult își doresc, atunci să o anuleze ei, așa cum au mărșăluit în fruntea coloanei LGBT deputați și miniștri PAS.
Autor: Ion Ceban, primarul Chișinăului
CONTEXT. Pe 15 mai, consilierii municipali MAN, PSRM și PCRM au votat un proiect care interzice desfășurarea marșurilor, a manifestărilor și a „propagandei LGBT” în municipiul Chișinău. Ei spun că în acest fel ar fi apărate „interesele copiilor”. Mai mult, proiectul de decizie a fost elaborat la solicitarea primarului Ion Ceban.
Asta înseamnă că, legal, ținând cont de statutul special al municipiului Chișinău, în raza municipiului Chișinău astfel de campanii de informare, manifestări, propagandă, în primul rând, nu se poate realiza în conformitate cu prevederile actelor normative locale.
Autor: Ion Ceban, primarul Chișinăului
De cealaltă parte, reprezentanții GENDERDOC-M au afirmat că declarațiile lui Ceban sunt „populism” și că edilul nu are nicio pârghie legală pentru a interzice manifestațiile.
Vezi și: De ce vrea Ion Ceban să ne temem de persoanele LGBT? (EXPLAINER)
În acest an, pentru prima dată, marșul dedicat comunității LGBT+ va fi gestionat de către echipa „Bang Bang”, condusă de Vasile Micleușanu. Evenimentul va avea loc pe 15 iunie și este însoțit de campania de informare „Homofobia se ascunde după un dar”.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.