Concursul pentru fotoliul de director al ANP, finalizat. Alexandru Adam, desemnat câștigător

sursa foto: ANP

Concursul pentru fotoliul de director al ANP, finalizat. Alexandru Adam, desemnat câștigător

Directorul adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Alexandru Adam, a fost desemnat câștigătorul pentru funcția de șef al instituției. Rezultatele au fost publicate de Ministerul Justiției.

Olga Scripnic

Alexandru Adam a fost singurul candidat la fotoliul de director al ANP.

Concursul a constat în proba interviului. Nota minimă de promovare a probei a fost șase.

Adam, în urma probei din 24 iunie, a obținut nota 8,73. Drept urmare, a fost desemnat învingător al concursului.

...

Rezultatul concursului

Ministerul Justiției

Menționăm că, Adam este comisar-șef de justiție. El asigură interimatul funcției de director al ANP, după demisia lui Anatol Falcă. În 2020, a fost desemnat director adjunct al ANP.

...

Experiența profesională a lui Alexandru Adam

Ministerul Justiției

CONTEXT. Pe 4 aprilie curent, șeful de la Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), Anatolie Falcă, a demisionat. S-a întâmplat în urma solicitării premierului Dorin Recean și în contextul eliberării din detenție a mai multor persoane condamnate pe viață.

Citește și: Șefa de la Justiție, despre rezultatele anchetei după eliberarea unor deținuți condamnați pe viață

Ulterior, la finalul lunii mai, Ministerul Justiției a anunțat concurs pentru ocuparea funcției de director și a celei de șef adjunct la ANP.

Menționăm că pentru fotoliul de director adjunct candidează Serghei Ursachi și Alexandru Roibu. Până la această oră, rezultatele, în urma desfășurării probei de interviu, nu au fost publicate de Ministerul Justiției.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.