Pompierii au fost alertați la ora 09:56 în această dimineață. Iar la locul incendiului au intervenit șapte echipe cu un total de 30 de pompieri.
Incendiul de vegetație a izbucnit lângă localitatea Copanca, raionul Căușeni și s-a extins rapid către pădurea din apropiere. S-a întâmplat și din cauz vântului puternic, comunică IGSU.
Sursa video: Fb/Irina Beșelea
În misiunea de lichidare a incendiului au fost implicați și angajații autorităților publice locale cu tehnica din dotare. Iar martorii comunică pentru AGORA că și localnicii s-au conectat la intervenie.
Sursa: Fb/Irina Beșelea
Acest lucru se vede și din imaginile publicate de oamenii din sat.
Sursa video: Fb/Gabriel Mărgineanu
După mai multe ore de luptă cu flăcările, pompierii au reușit localizarea incendiului la ora 16:43, iar la moment aceștia lucrează la fața locului pentru lichidarea completă.
Imagini de la locul incendiului
Focul a afectat circa 10 ha de teren. Victime nu au fost raportate. Iar cauza și circumstanțele urmează a fi stabilite de specialiști.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.