23 de pasageri de pe vasul Diamond Princess au fost debarcaţi fără a fi testaţi pentru coronavirus, a recunoscut ministrul japonez al Sănătăţii, Katsunobo Kato. Potrivit New York Times, citat de Mediafax, oficialul a prezentat scuze.
Katsunobo Kato a explicat că ministerul pe care îl conduce va învăţa din această greşeală şi va lua măsuri ca ea să nu se repete.
32 de cetăţeni britanici şi europeni sunt ultimii care au părăsit vasul de croazieră. Avionul care transporta grupul a aterizat în această dimineaţă la o bază militară din sudul Angliei. Britanicii au fost imediat transportaţi la o unitate medicală pentru o perioadă de carantină de 14 zile.
La bordul navei Diamond Princess au rămas în acest moment 31 de pasageri, potrivit presei chineze. Alături de ei se află şi peste o mie de membri ai echipajului. Printre membrii echipajului rămaşi la bord sunt şi nouă români, dintre care doi sunt și cetățeni ai Republicii Moldova, precum și un alt conațional din țara noastră.
Șase dintre românii aflați pe Diamond Princess au cerut repatrierea. Aceștia au ajuns, pe 22 februarie, în România, fiind plasați în carantină.
Cât despre cei trei cetățeni ai Republicii Moldova, membri ai echipajului, Ministerul de Externe de la Chișinău a anunțat, vineri, că starea lor este una bună și că aceștia nu prezintă semne de boală. Aceștia vor fi debarcați după ce vor fi gata analizele testelor repetate la coronavirus.
Vezi și aceste știri

O fostă pasageră de pe Diamond Princess, vasul pe care se află trei moldoveni, are coronavirus

Doi pasageri de pe vasul Diamond Princess, unde sunt și trei moldoveni, au murit din cauza coronavirusului
