Maia Sandu, despre evenimentele din 7 aprilie 2009: „Crimele, ignorate de mai mulți ani își așteaptă judecata”

Maia Sandu, despre evenimentele din 7 aprilie 2009: „Crimele, ignorate de mai mulți ani își așteaptă judecata”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a venit cu un mesaj în contextul împlinirii a 13 ani de la evenimentele din 7 aprilie 2009. „Crimele din 7 aprilie 2009, ignorate timp de mulți ani, își așteaptă judecata, încercând răbdarea oamenilor”, a scris șefa statului.

„7 aprilie 2009 ne-a făcut mai cetățeni. Mai implicați, mai curajoși, mai activi. Deși anii următori ne-au pus la multe încercări, am știut să ne apărăm libertatea și nu am permis Moldovei să degradeze în dictatură. Cu determinare și curaj, am reușit să ne luăm țara înapoi. Construim acum, în R. Moldova, un stat corect și eficient, care își respectă și își apără cetățenii, nu-i minte și nu-i jecmănește”, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.Șefa statului scrie că a început să facă regulă în instituțiile de stat.„Am pornit reforma sistemului judecătoresc și al procuraturii. Asta ne va ajuta să curățăm statul de corupți și criminali. Avem o cale lungă înainte și, chiar dacă numeroasele crize din ultimii ani - pandemia, prețurile galopante, războiul din Ucraina - complică parcursul nostru, mergem înainte. Lucrăm, în fiecare zi, ca să transformăm Republica Moldova într-o țară pentru oameni” mai scrie președinta.

AGORA amintește că astăzi se împlinesc 13 ani de la evenimentele care au avut loc pe 7 aprilie 2009. Acestea au fost generate din cauza rezultatelor alegerilor din 5 aprilie 2009, câştigate de Partidul Comuniştilor. Mai mulți tineri plini de speranțe, care au ieșit în stradă, au fost maltratați, iar vinovații așa și nu au fost trași la răspundere. În rezultatul evenimentelor, au fost adresate 77 de plângeri pe numele polițiștilor, iar în alte 31 de cazuri procurorii s-au autosesizat, în total fiind pornite 108 de procese penale.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.