Biden pune la îndoială afirmațiile Rusiei despre „eliberarea completă” orașului Mariupol. În localitate au fost descoperite noi gropi comune

Biden pune la îndoială afirmațiile Rusiei despre „eliberarea completă” orașului Mariupol. În localitate au fost descoperite noi gropi comune
foto: Maxar Technologies via CNN

Biden a pus sub semnul întrebării afirmațiile Rusiei despre „eliberarea” orașului-port ucrainean Mariupol. Între timp, noi imagini din satelit arată că la periferia localității apar noi gropi comune, oficialii estimând până la 200 de morminte, potrivit CNN.

„Este îndoielnic dacă el (Putin - n.r.) controlează orașul Mariupol. Nu există nici o dovadă care să indice că Mariupol a căzut complet”, a spus Biden.

Președintele SUA a precizat că i-a solicitat lui Putin să permită intrarea în oraș a ajutoarelor umanitare, de rând cu crearea culoarelor umanitare pentru a permite evacuarea celor din zona uzinei Azovstal.

„Asta e ceea ce ar face orice șef de stat în orice circumstanțe”, a declarat Biden.

„Din păcate, astăzi nu este posibil să evacuăm civilii din Azovstal”, a declarat primarul Boicenko. „Noi cerem o încetare a focului stabilă. Avem nevoie de o zi pentru a-i putea aduna pe acei locuitori care se ascund acolo de 57 de zile la rând și sunt bombardați, bombardați și iar bombardați”, a declarat primarul de Mariupol, Vadim Boicenko.

Recent, ministrul apărării al Federației Ruse, Serghei Șoigu, a transmis lui Vladimir Putin că orașul Mariupol a fost „complet eliberat”. La rândul său, președintele rus a dat ordin ca asaltul asupra uzinei Azovstal să înceteze, afirmând că „nu este practic”, ordonând în schimb instituirea unei blocade în zonă.

Noi gropi comune, descoperite la periferia orașului

Oficialii ucraineni au identificat marți locul unor aparente gropi comune, săpate în afara orașului asediat Mariupol, afirmații ce sunt susținute astăzi de publicarea unor imagini din satelit, de către compania privată Maxar Technologies.

Anunțul a fost făcut joi, 21 aprilie, de Petro Andriușcenko, un consilier al primarului de Mariupol, care a scris pe canalul său de Telegram că a fost identificat unul dintre locurile unde au fost înmormântați într-o groapă comună, mai mulți locuitori ai orașului Mariupol. Este vorba de localitatea Manhuș, situată la circa 19 kilometri vest de orașul port de la Marea Azov.

Deși nu se află în oraș, Andriușcenko a primit informații din interiorul localității asediate și a postat coordonatele locului pe Telegram, afirmând că forțele rusești ar fi săpat mai multe gropi comune, fiecare măsurând aproximativ 30 de metri.

„Camioanele transportă trupurile morților și pur și simplu le aruncă acolo. Este o dovadă clară a crimelor de război și a încercărilor de a le mușamaliza”, a comentat Andriușcenko. Afirmațiile acestuia au fost susținute și de primarul de Mariupol, Vadim Boicenko.

Imaginile publicate de compania Maxar par să confirme aceste afirmații.

„Potrivit unor informații recente din mass-media, soldații ruși au dus cadavrele persoanelor ucise din Mariupol în această localitate. Am revăzut imaginile noastre din satelit, începând de la mijlocul lunii martie până la mijlocul lunii aprilie, iar ele indică faptul că între 23 și 26 martie 2022 au început să fie făcute săpături, care au continuat să se extindă în ultimele două săptămâni. Mormintele sunt aliniate pe patru șiruri care măsoară circa 85 de metri fiecare. Sunt peste 200 de morminte noi”, a conchis compania Maxar.

Numărul civililor uciși în Mariupol de forțele rusești este estimat la peste 20.000, afirmă edilul localității.

„Mai mult de 20.000 de civili - femei, copii, bătrâni - au murit pe străzile orașului nostru din cauza artileriei inamice, a avioanelor. Sunt mărturii inclusiv de la șefii serviciilor noastre municipale, care au văzut acest lucru. Și, din păcate, am văzut că trupurile locuitorilor morți din Mariupol au început să dispară de pe străzile orașului nostru”, a declarat Boicenko.

CNN a precizat că informațiile date nu pot fi verificate în mod independent iar un bilanț exact al morților în urma săptămânilor de asediu și bombardamente intense asupra Mariupolului, nu este disponibil.

Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Rada Supremă a prelungit starea de asediu și război în Ucraina până pe 25 mai

Rada Supremă a prelungit starea de asediu și război în Ucraina până pe 25 mai

Zelenski, despre situația din Mariupol: „Nu este război, este o operațiune teroristă a Rusiei”

Zelenski, despre situația din Mariupol: „Nu este război, este o operațiune teroristă a Rusiei”

Șoigu a raportat despre „eliberarea” Mariupolului. Putin a ordonat oprirea asaltului asupra Azovstali (VIDEO)

Șoigu a raportat despre „eliberarea” Mariupolului. Putin a ordonat oprirea asaltului asupra Azovstali (VIDEO)

Advertoriale
Recomandarea specialiștilor DAD Accountant: Cum să retragi bani din firmă și să nu dai faliment

Recomandarea specialiștilor DAD Accountant: Cum să retragi bani din firmă și să nu dai faliment

Ziua Națională a Vinului la Castel Mimi din acest an va fi primul eveniment alimentat integral cu energie electrică produsă din surse regenerabile

Ziua Națională a Vinului la Castel Mimi din acest an va fi primul eveniment alimentat integral cu energie electrică produsă din surse regenerabile

Château Purcari este cel mai bun producător din Moldova conform Mundus Vini Summer Tasting 2022

Château Purcari este cel mai bun producător din Moldova conform Mundus Vini Summer Tasting 2022

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
  DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Cristina Tocari, tânăra care a revenit din Franța pentru a transforma plasticul în bijuterii (VIDEO)
 • DESCIFRAT| Meniul preșcolarilor, între posibilități și necesități (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Nicolai Croitoru: „Pot să mă mândresc că echipa mea e formată practic în proporție de 80% din persoane revenite de peste hotare”(VIDEO)
 • DESCIFRAT| Cum (NU) face față Chișinăul inundațiilor de după ploi cu un sistem de canalizare pluvială din 1980. Care sunt soluțiile (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Maia Sandu anunță deciziile luate de Consiliul Suprem de Securitate (LIVE)
 • 2
  Atac armat la o școală din Rusia: Cel puțin 13 oameni au fost uciși, dintre care șapte copii
 • 3
  Unul din acționarii principali ai celei mai mari bănci din R. Moldova cumpără șase parcuri solare (Mold-Street)
 • 4
  În lume se desfășoară 61 de conflicte armate. Cele mai multe dintre acestea sunt în Asia de Sud
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.