„Ucrainenii luptă pentru viaţa lor în fiecare zi. Această luptă costă mult, dar a ceda în faţa agresiunii ar fi şi mai costisitor”, a declarat Biden.
Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 se bazează pe un program din cel de-Al Doilea Război Mondial, care a fost atunci destinat pentru a ajuta Europa să obțină victorie în războiul cu Germania. Actualul Programul a fost susţinut de aproape toţi membrii Congresului SUA, cu excepţia a 10 membri ai Camerei Reprezentanţilor care au votat împotrivă, a subliniat Casa Albă.
Pe de altă parte, executivul american a ţinut să menţioneze că textul a fost promulgat în aceeaşi zi în care Rusia marca aniversarea Victoriei din 1945 asupra Germaniei naziste.
De la începutul invaziei ruse la 24 februarie, administraţia Biden a oferit un ajutor militar de aproximativ 3,8 miliarde de dolari Kievului. Precedenta tranşă anunţată a fost de 800 de milioane de dolari.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.