După ce în 2012, Radio Chișinău au obținut dreptul de a folosit toponimicul pentru următorii 10 ani, în decembrie 2021 s-au adresat Primăriei Capitalei, în decembrie 2021, cu o cerere privind prelungirea dreptului de a utiliza toponimicul „Chișinău” în denumirea serviciului media de radiodifuziune sonoră.

Sursa foto: Fb/Andrei Spînu
Consilierii municipali au examinat solicitarea și prin votul majoritar au respins-o la ședința din 27 aprilie. În argumentarea hotărârii, aleșii locali spun că „ținând cont de prevederile Regulamentului privind modul și condițiile de acordare a permisiunii pentru utilizarea simbolicii locale și denumirii oficiale sau istorice a municipiului Chișinău în denumirea întreprinderilor și/sau în marca de produs și/sau servicii, întreprinderea care deține licența de emisie pentru Radio Chișinău „nu are dreptul de folosire a toponimicului „Chișinău” în denumirea mărcii”.

Sursa foto: Fb/Andrei Spînu
„SC Pajura Albă SRL – societatea ce operează frecvențele postului, în calitate de contribuabil, a plătit în decursul celor zece ani absolut toate taxele datorate bugetului de stat și local, întocmai și la timp. Angajații societății au beneficiat de toate drepturile prevăzute de legile în vigoare, acestora fiindu-le create cele mai bune condiții pentru a-și desfășura activitatea, într-un mediu cât mai bun și mai prietenos cu putință”, a scris de cealaltă parte administrația postului.
Totodată, instituția spune că se așteaptă la o eventuală reconsiderare a poziției și a votului celor din CMC.
Radio Chișinău, parte componentă a Radio România, este un post a cărui emisie a fost inaugurată la data de 1 decembrie 2011, fiind succesorul primului post de radio regional al Radio România, deschis la Chișinău în 1939 – Radio Basarabia.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.