Un pompier, care activează în cadrul Inspectoratului General pentru Situații Excepționale, a luat medalia de aur la turneul internațional de lupte greco-romane de la Roma. Este vorba de Mihai Bradu în vârstă de 27 de ani care pe lângă activitatea sportivă, de cinci ani intervine în multiple operațiuni și misiuni de salvare.
Bradu Mihai este sportivul moldovean care a obținut medalia de aur în Turneul Internațional de la Roma Ranking Series Matteo Pelicans.
Pompierul a câștigat titlul de campion la lupte greco – romane, categoria de 82 de kg. Bradu a atins performațe înalte la competiția sportivă, reușind să se învrednicească cu titlul de câștigător.
Foto: DSE
La 25 iunie, pompierul a revenit în Moldova, pe Aeroportul Internațional Chișinău fiind așteptat de colegii de breaslă. Aceștia l-au fii felicitat pentru merite înalte, dedicație, rezistență și curaj.
Bradu Mihai face parte din lotul național de sportivi și reprezintă R. Moldova în campionate și competiții.