
VIDEO. Urechean despre licitațiile la medicamente: Cineva se folosește de milioanele de lei
Președintele Curții de Conturi, Serafim Urechean s-a arătat nedumerit de faptul că unele medicamente care au fost contractate în luna decembrie 2014, au ajuns în spitale peste o jumătate de an. Astfel, există riscul să expire termenul de valabilitate a acestora, iar banii să fie utilizați în alte scopuri.
・
În ședința din 30 iunie 2015, Curtea de Conturi a examinat Rapoartele de audit asupra conformității Raportului Guvernului privind executarea fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală în exercițiul bugetar 2014 și performanței sistemului instituțional la administrarea mijloacelor fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală.
Potrivit raportului de audit al Curții de Conturi a fost stabilit că mecanismele şi instrumentele utilizate de instituțiile implicate la administrarea mijloacelor fondurilor asigurării obligatorii de asistenţă medicală nu sunt eficiente şi suficiente, existând oportunităţi de îmbunătăţire și sporire a economicităţii și eficienții aplicării acestora.