
Exporturile de cereale ucrainene: Porturile Odesa, Cernomorsk și Iujnîi se pregătesc pentru primele transporturi
Porturile maritime comerciale Odesa, Cernomorsk și Iujnîi se pregătesc pentru efectuarea primelor transporturi de export a cerealelor, în acest sens, activitatea acestora fiind reluată. Potrivit forțelor navale ale Ucrainei, ieșirea și intrarea navelor în porturi va fi efectuată prin „formarea unei caravane care va însoți nava conducătoare”, scrie BBC.
・
Astfel, înainte de expedierea vaselor, specialiștii militari și civili vor căuta obiecte subacvatice și vor asigura securitatea traseului.
„Astăzi lucrăm împreună la asigurarea sprijinului navigațional și hidrografic pentru siguranța navigației într-unul dintre porturile din regiunea Odesa”, a declarat reprezentantul Serviciului Hidrografic de Stat al Ucrainei, Igor Timciuk.
„În primul rând este vorba de lucrări care determină rutele sigure pentru deplasarea navelor ce vor transporta cereale ucrainene”, a adăugat el.
Ministrul turc al Apărării, Hulusi Akar a declarat că în prezent nu se impune necesitatea de deminare a apelor. Totodată, în cadrul ceremoniei de deschidere a Centrului Comun de Coordonare pentru Exportul de Cereale de la Istanbul, ministrul turc a menționat că navele vor fi inspectate de comisia mixtă la încărcare în porturile ucrainei și cele turcești. Nu este clar dacă vor fi prezenți și reprezentanți ruși în cazul porturilor ucrainene, deși anterior autoritățile de la Kiev au respins un asemenea scenariu.
Amintim că, la 23 iulie, portul din Odesa a fost atacat din nou de armata rusă, de această dată cu patru rachete, care au distrus o parte din infrastructura portului comercial. Bombardamentul are loc la o zi de la semnarea acordurilor privind deblocarea exporturilor de cereale.