Eveniment AIM „Ask me anything”, ediția a patra: Despre camping, festivaluri, Unpack America și închiderea Smokehouse

Eveniment AIM „Ask me anything”, ediția a patra: Despre camping, festivaluri, Unpack America și închiderea Smokehouse

O nouă reuniune a membrilor comunității antreprenorilor AIM sub marca „Ask me Anything” a avut loc în luna iulie. De data aceasta, am avut 4 invitați, care și-au împărtășit experiențele.

Cazul Smokehouse

Postarea antreprenorului Vlad Șuleanschi, co-proprietarul restaurantului Smokehouse, în care a anunțat că renunță la afacere și părăsește Republica Moldova, a atras multă atenție și a generat discuții în luna iulie. Anume din acest motiv, la cea de-a patra ediție ASK ME ANYTHING l-am invitat pe David Smith, co-fondator Smokehouse și președinte AIM, să ne povestească de ce s-a închis localul.

David a povestit cum Smokehouse și-a dorit să fie un business pe principii de transparență și zero corupție. El a pomenit că, la deschiderea restaurantului, instituțiile statului creează dificultăți pentru lansarea afacerii și premise pentru acte de corupție.

David Smith a mai povestit despre cât de greu a fost sa primească permisul de ședere. Mai exact, potrivit lui, Biroul pentru Migrație și Azil a refuzat inițial să-i elibereze un permis de ședere, creând diferite argumente de ce nu poate primi permisul. S-ar fi făcut uz de argumente precum „au investit prea puțini bani”. „Dar nicăieri în lege nu spune câți bani trebuie investiți. Am început să ne enervăm și am spus că o vom raporta presei”, își amintește David.

David și-a amintit cazul când Centrul de Sănătate Publică, atunci fiind responsabil de actele permisive pentru HORECA, a pus presiune pe ei, acționând abuziv. Smokehouse a încercat sa se protejeze, chemând în vizită presa, avocați, experți care erau angajați într-un proiect USAID și, drept rezultat, a observat că lucrătorii de la Centrul de Sănătate Publică au fost cu mult mai cooperanți.

El a spus cât de greu a fost să găsești susținere și cum, în acea perioadă, împreună cu alți doi antreprenori americani, au decis sa deschidă o asociație pentru businessul mic, iar drept urmare a fost creată AIM – misiunea căreia este de a susține antreprenorii, care vor sa activeze transparent, în condiții clare și echitabile, în Moldova.

„Camping pe Toloacă ˝ – un nou camping, deschis de către un cuplu de antreprenori din raionul Nisporeni

„Sus pe deal, deasupra satului Milești, am găsit un loc înconjurat de păduri, înmiresmat cu flori și iarbă verde, cu apusuri de-o frumusețe care-ți taie răsuflarea. În acest colț de rai, am ales să investim tot ce avem noi mai bun pentru a deschide primul Glamping Camp din zona dealului Bălănești”, povestește co-fondatoarea „Camping pe Toloacă”, Ana Botescu.

„Campingul Pe Toloacă” presupune cinci corturi izolate, cu paturi duble, saltele confortabile și lenjerie impecabilă, zonă de relaxare, zonă pentru corturi (în caz că dorești să vii cu cortul tău), vedere la pădure, ciubăr, baie și bucătărie comună, terasă cu mese și facilități la grătar, hamace.

Soții Ana și Octavian Botescu, după mulți ani petrecuți printre străini, au revenit acasă și au investit tot ce au câștigat în locul lor de baștină, s. Milești. Sunt doi maratoniști pasionați de un mod activ de viață, cu dragoste față de țară și de locurile copilăriei noastre. Ei cred că țara noastră are potențial turistic prin frumusețea naturii și roadele pe care le avem din pământul nostru. Din dorința de a promova zona în care au copilărit, dealul Bălănești.

Nata Albot, fondatoare K Lumea, organizatoarea festivalurilor IA MANIA și Hodina, a povestit printr-o intervenție video despre cum producătorii mici și brandurile locale își pot crește vânzările și vizibilitatea, participând la evenimente în masă. Care sunt resursele necesare și abordarea specifică evenimentelor. Nata a menționat în video 4 direcții: pregătirea produselor specifice pentru publicul de la festivaluri, modalități de activare a mărcii la evenimente, aspectul standului și comunicarea.

Liliana Busuioc, directoarea executivă AIM, a revenit recent acasă după o experiență de 25 de zile în cadrul programul Marshall Memorial Fellow de la German Marshall Fund – unul din cele mai mari Think Tank-uri din SUA, care a fost creat acum 50 de ani, în Germania, ca un tribut, adus Planului Marshall pentru susținerea oferită Europei, după al doilea război mondial. Programul se bazează pe 6 luni de învățare la distanță și 24 de zile de experiență directă în SUA. GMF acordă 75 de burse Marshall Memorial în fiecare an candidaților din toate sectoarele, inclusiv afaceri, guvern și societatea civilă, jumătate din ei fiind din Europa și altă jumătate din SUA.

Liliana Busuioc a mai povestit despre cei cu care a făcut cunoștință în SUA: asociațiile de  business, antreprenorii, universitățile, autoritățile locale si organizațiile de stat responsabile de dezvoltarea economică. „Cel mai mult ce m-a impresionat și ce s-a conturat ca o viziune comună și un mindset colectiv este abordarea unui tot întreg. Fiecare stakeholder și participant în ecosistem cu care ne-am întâlnit vorbeau despre IMM-uri ca despre ceva la care fac parte, la care contribuie și este al nostru. Antreprenorul este contribuitorul, care este în mijlocul eco-sistemului, iar restul orbitează în jurul lui. Există un spirit de echipă care are ca obiectiv final dezvoltarea economică și prosperitatea comunităților”, a relatat Liliana.

Alt lucru pe care l-a împărtășit Liliana este nivelul de conexiune si interoperabilitate între toți agenții economici, pe tot lanțul de business. Am adus exemple cum această conexiune generează valoare adăugată și susține dezvoltarea unei afaceri mici: apartenența în asociații de business, colaborarea cu furnizorii care să fie interesați în dezvoltarea afacerii tale, diversificarea activității si identificarea de oportunități colective pentru dezvoltarea unei afaceri.

Pe final, Liliana Busuioc, a împărtășit ceea ce a remarcat peste tot în discuții, ce ține de mindsetul local și anume expresia: Nothing about you, without you – abordare care îi face pe americani să fie proactivi și implicați.

Participarea la evenimentele AIM – Alianța Întreprinderilor Mici și Mijlocii din Moldova este gratuită pentru toți membrii noștri. Dacă doriți să faceți parte din comunitatea noastră, puteți adera la AIM. Toate condițiile le găsiți aici: https://sme.md/membership/

Aceasta activitate este realizată cu suportul Center for International Private Enterprise 

Poți face diferența

Dacă îți iei un abonament cu doar 48 lei pe lună, noi vom putea să-ți oferim în continuare jurnalism independent.

Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Eveniment AIM „Ask me anything”, ediția 2: Despre crowdfunding, moda la produse locale și aplicație în ajutorul antreprenori locali

Eveniment AIM „Ask me anything”, ediția 2: Despre crowdfunding, moda la produse locale și aplicație în ajutorul antreprenori locali

Guvernul a desemnat Energocom pentru crearea rezervelor de gaz, destinate situațiilor excepționale

Guvernul a desemnat Energocom pentru crearea rezervelor de gaz, destinate situațiilor excepționale

Normele de alimentare pentru pacienții instituțiilor cu profil pediatric și pachetul alimentar pentru donatorii de sânge, majorate cu 25%

Normele de alimentare pentru pacienții instituțiilor cu profil pediatric și pachetul alimentar pentru donatorii de sânge, majorate cu 25%

Advertoriale
Premieră pentru Moldova. Se formează prima comunitate Web3, iar mai mulți tineri vor face mentorat cu experți din SUA (VIDEO)

Premieră pentru Moldova. Se formează prima comunitate Web3, iar mai mulți tineri vor face mentorat cu experți din SUA (VIDEO)

Aplică acum la jobul care te va ajuta să te încălzești la iarnă

Aplică acum la jobul care te va ajuta să te încălzești la iarnă

Sărbătorește „Ziua Vinului TOTEM-ul păcii” la Château Vartely

Sărbătorește „Ziua Vinului TOTEM-ul păcii” la Château Vartely

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
  DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Cristina Tocari, tânăra care a revenit din Franța pentru a transforma plasticul în bijuterii (VIDEO)
 • DESCIFRAT| Meniul preșcolarilor, între posibilități și necesități (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Nicolai Croitoru: „Pot să mă mândresc că echipa mea e formată practic în proporție de 80% din persoane revenite de peste hotare”(VIDEO)
 • DESCIFRAT| Cum (NU) face față Chișinăul inundațiilor de după ploi cu un sistem de canalizare pluvială din 1980. Care sunt soluțiile (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Mai mulți sportivi profesioniști din Rusia au început să fie mobilizați
 • 2
  Un bărbat din Federația Rusă a mers la război pentru a-și găsi fiul dispărut, dar a ajuns prizonier al soldaților din țara sa
 • 3
  Scurgerile din gazoductele Nord Stream: UE și NATO susțin că ar fi„acte de sabotaj”, iar Zaharova acuză SUA de „atac terorist”
 • 4
  Maia Sandu sugerează că victoria Ucrainei ar putea crea premise de rezolvare a conflictului transnistrean
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.