Primarul Chișinăului anunță pagubele preliminare ale intemperiei de marți. Sumele ajung la milioane de lei

Primarul Chișinăului anunță pagubele preliminare ale intemperiei de marți. Sumele ajung la milioane de lei

Primarul capitalei a anunțat ultimele informații cu privire la pagubele provocate de ploile puternice de marți-seară. Ion Ceban a declarat că sumele ajung la milioane de lei. 

Joi, în cadrul unei conferințe de presă, organizate la Primărie, edilul a spus că prejudiciul se cifrează la circa 17 milioane de lei.

Publicitate

În instituțiile educaționale, pagubele sunt estimate la 12,5 milioane lei, în instituțiile sociale - circa 2,5 milioane lei, iar costurile intervențiilor ajung la 4,5 milioane de lei.

În cadrul intervențiilor au fost implicate 133 de mijloace de transport de la toate regiile capitalei. De asemenea, au fost contractați 12 agenți economici.

În total, 1.227 de angajați au fost mobilizați preponderent în sectoarele Râșcani și Ciocana ale Capitalei.

155 de copaci au fost doborâți. Până la acest moment, 122 au fost evacuați.

Menționăm că din Fondul de Rezervă al municipiului Chișinău vor fi alocate 2,5 milioane de lei pentru lichidarea consecințelor ploii din 9 august.

Autoritățile municipale planifică să adreseze o solicitare către Ministerul Afacerilor Interne pentru dislocarea echipelor de carabinieri în parcuri, pentru a securiza zonele cu risc sporit de prăbușire a crengilor, până la eliminarea tuturor zonelor problematice.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal