„Astăzi acuzatorii de stat nu au putut să aducă nici o probă sau o demonstrație nouă care ar servi ca un temei sau motiv ca eu în continuare să fiu deținută în penitenciar și să stau la pușcărie”, a declarat Tauber.
„Este absurd, este un circ, este un joc de prost gust (...) Este un șantaj personal al Maiei Sandu adresat domnului nostru Ilan Șor ca noi să oprim protestele, criticile în adresa guvernării”, a adăugat parlamentara.
Deputata s-a declarat nevinovată și a anunțat că va contesta decizia la Curtea de Apel Chișinău.
Recent, potrivit deciziei magistraților Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana din 1 august, deputata Marina Tauber rămâne în arest preventiv în Penitenciarul nr. 13 pentru încă 20 de zile.
Amintim că Marina Tauber a transmis un mesaj din Penitenciarul nr. 13. „Dumnezeu a spus: Teme-te de lacrimile omului pe care l-ai obijduit, căci el îmi va cere ajutorul și eu îl voi ajuta”, a scris deputata pe pagina sa de Facebook.
Marina Tauber a mai transmis o scrisoare, dar când se afla în izolatorul Centrului Național Anticorupție (CNA). Atunci, ea a dat publicității o scrisoare adresată cetățenilor, în care de asemenea a formulat mai multe acuzații în adresa conducerii țării și Partidului Acțiune și Solidaritate.
Menționăm că procurorul de caz a declarat că a solicitat aplicarea măsurii de arest preventiv în privința deputatei Marina Tauber, din cauza existenței riscului de distrugere a probelor dar și de eschivare de la urmărirea penală, menționând și faptul că mai mulți suspecți din dosar au părăsit țara cu câteva zile înainte de perchezițiile efectuate la sediile Partidului „ȘOR”.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.