Circa 340 mii copii au mers la școală. Acest număr este cu trei mii mai mult decât anul trecut

Circa 340 mii copii au mers la școală. Acest număr este cu trei mii mai mult decât anul trecut

În acest an conform estimărilor noastre circa 340 mii de copii au mers la școală sau cu trei mii mai mulți decât anul trecut. Potrivit expertului economic Veaceslav Ioniță, această creștere se datorează exclusiv proceselor demografice din ultimii câțiva ani, când numărul de copii de vârsta școlară înregistrează o ușoară creștere, iar migrația copiilor peste hotarele țării s-a temperat și chiar înregistrează o ușoară descreștere.

Potrivit expertului, acum 24 de ani în anul de învățământ 1997 - 1998 Moldova a înregistrat cel mai mare număr de elevi în școli. În acel an 652.700 de elevi au mers în cele 1.545 de școli. Apoi timp de 20 de ani numărul de elevi a scăzut continuu sub influența a trei factori și a atins minimul în anul de învățământ 2016 - 2017, când la școală au mers 332.700 de elevi. În această perioadă numărul de elevi din Moldova s-a redus exact de două ori, iar numărul de școli cu 17% ajungând la 1.289 școli. Drept consecință dacă în 1997 în mediu Moldova avea 422 de elevi într-o școală, atunci în 2016 numărul lor s-a redus până la 252 de elevi într-o școală. Astăzi sunt 275 de elevi într-o școală.

Veaceslav Ioniță spune că numărul elevilor din școlile din Moldova este influențat de trei factori de bază.

 „Natalitatea redusă și scăderea numărului de copii. În anul 1988 Moldova a avut cel mai mare număr de copii de vârsta școlară 833 de mii, iar apoi până în 2018 numărul lor a scăzut continuu ajungând la 454 mii. În prezent asistăm la o ușoară creștere a numărului de copii de vârsta școlară, în acest an avem 456 mii de copii de vârsta școlară. Al doilea factor este migrația externă. În anul 2014 din cei 480 mii copii de vârsta școlară doar 405 mii se aflau în țară, alți 75 mii erau peste hotarele țării. În prezent avem circa 90 mii de vârsta școlară peste hotarele țării, iar în ultimii 3 ani numărul lor s-a stabilizat, sau chiar putem vorbi de o ușoară descreștere de circa o mie de copii”.

În prezent în țară sunt 366 mii de copii de vârsta școlară, iar peste hotarele țării avem circa 89 mii.

Cel de-al treilea factor este migrația internă.

„Este un fenomen care ia amploare din ce în ce mai mult și influențează puternic numărului de copii repartizați pe raioanele țării. Pentru a ilustra mai bine acest fenomen am luat evoluția numărului de copii pe raioane în ultimii cini ani. Observăm că în perioada 2017-2022 numărul de elevi în școli a crescut cu 1,2%, însă această creștere nu a îmbunătățit mersul lucrurilor din raioanele Republicii, deoarece datorită migrației interne, copii din satele și orașele țării migrează spre Chișinău și Bălți. Avem doar patru unități administrativ-teritoriale unde a crescut numărul de elevi, mun. Chișinău, mun. Bălți și UTAG Găgăuzia și raionul Ialoveni. Raioanele din jurul mun. Chișinău, Ialoveni, Anenii Noi și Strășeni înregistrează o tendință satisfăcătoare în comparație cu restul raioanelor țării”.

Astfel, Ioniță spune că chiar dacă avem o stabilizare a numărului de elevi în școli, iar în următorii ani va fi înregistrată chiar o ușoară creștere, totuși în plan teritorial probleme se acutizează și avem raioane, care la propriu rămân fără copii.

Dragă cititor,

Mii de oameni ne citesc în aceste zile în căutarea informațiilor, răspunsurilor și a unui fir de speranță. Iar noi lucrăm ca să asigurăm un jurnalism responsabil care să ne ajute pe fiecare dintre noi să înțelegem mai bine tot ce se întâmplă în jurul nostru și să ne unească în aceste timpuri complicate.

Ce putem face noi acum, este să te informăm corect, din surse verificate. Când nu știi pe cine să crezi, vezi ce scrie AGORA.
Fiecare contribuție din partea cititorilor este valoroasă pentru activitatea redacției. Susține-ne cu un abonament de membru. Mulțumim

Vezi și aceste știri
Elevii vor studia cu prezență fizică. Gîlca: Nu avem temeri pentru începutul anului școlar

Elevii vor studia cu prezență fizică. Gîlca: Nu avem temeri pentru începutul anului școlar

Scade numărul elevilor care aleg să-și continue studiile după clasa a 9-a și a 12-a

Scade numărul elevilor care aleg să-și continue studiile după clasa a 9-a și a 12-a

Elevii noștri ne duc faima peste hotare: Au câștigat mai multe medalii la Olimpiadele Internaționale de biologie, fizică, chimie și matematică

Elevii noștri ne duc faima peste hotare: Au câștigat mai multe medalii la Olimpiadele Internaționale de biologie, fizică, chimie și matematică

Advertoriale
Învață de la specialiștii DAD Human Capital cum să selectezi candidații potriviți în procesul de recrutare a personalului

Învață de la specialiștii DAD Human Capital cum să selectezi candidații potriviți în procesul de recrutare a personalului

Start înregistrare pentru stagiu în Moldcell Academy, ediția din 2022

Start înregistrare pentru stagiu în Moldcell Academy, ediția din 2022

Sucursala maib „Mircea cel Bătrân” și-a redeschis ușile după renovare și modernizarea modelului operațional

Sucursala maib „Mircea cel Bătrân” și-a redeschis ușile după renovare și modernizarea modelului operațional

E un efort pe care nu-l putem face
singuri, așa că te așteptăm alături de noi
EMISIUNI
 • DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
  DESCIFRAT| Distribuirea lemnelor de foc sau drumul celor 5 metri ster: De la lista întocmită de primării, la stocurile care se golesc (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Cristina Tocari, tânăra care a revenit din Franța pentru a transforma plasticul în bijuterii (VIDEO)
 • DESCIFRAT| Meniul preșcolarilor, între posibilități și necesități (VIDEO)
 • Moldova, I am back! | Nicolai Croitoru: „Pot să mă mândresc că echipa mea e formată practic în proporție de 80% din persoane revenite de peste hotare”(VIDEO)
 • DESCIFRAT| Cum (NU) face față Chișinăul inundațiilor de după ploi cu un sistem de canalizare pluvială din 1980. Care sunt soluțiile (VIDEO)
Cele mai populare
 • 1
  Anti-protest în centrul capitalei. Două femei își manifestă susținerea pentru președinta Maia Sandu (VIDEO)
 • 2
  Odesa a fost ținta atacurilor inamice. A fost lovită clădirea administrativă din centrul orașului
 • 3
  Un nou protest organizat de Partidul Șor în fața Parlamentului. Urmăriți în direct imagini de la manifestație (LIVE)
 • 4
  Poliția sesizează repetat Primăria Chișinău despre încălcările admise la protestul din fața Parlamentului: „Nu s-a luat atitudine”
Canalul nostru de pe YouTube
Autentificare
Ai uitat parola?
Salvează articolul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Articolele salvate pentru mai târziu, le vei putea găsi în profilul tău.

Urmărește subiectul

Pentru a activa această opțiune, e nevoie să fii logat pe AGORA.

Subiectele urmărite le vei putea găsi în profilul tău.