Cadrele didactice vor avea acces la informații în combaterea stereotipurilor față de copiii LGBT. Demarează campania online Copiii LGBT în Școala Ta

Cadrele didactice vor avea acces la informații în combaterea stereotipurilor față de copiii LGBT. Demarează campania online Copiii LGBT în Școala Ta

Profesorii și profesoarele din școlile din Moldova vor avea acces la informații în cadrul unei campanii online de informare referitor la conștientizarea stereotipurilor față de copiii LGBT+.  Materialele digitale și ideea campaniei aparține Tatianei Corcebaș-Onica. 

Autoarea campaniei este Tatiana Corcebaș-Onica, specialistă în comunicare și relații publice la Centrul de Informare si Documentare privind Drepturile Copilului. În plus, este licențiată în Jurnalism și Științe ale comunicării, are peste 15 ani de experiență în jurnalism, peste trei ani de experiență în comunicare, PR și campanii/activism online în domeniul drepturilor copilului și a omului.

În sine campania se planifică pe mediul online, în rețele de socializare și țintește cadrele didactice. Autorii își propun pe această cale să prevină bulingul în școli. Prin intermediul instrumentelor online se dorește informarea profesorilor despre stereotipurile și prejudecățile ce pot apărea față de copii LGBT. În acest sens urmează să fie folosite o serie de materiale precum videouri, quiz, broșură care vor putea fi desiminate între profesori.

„Într-o școală în care există stereotipuri și prejudecăți, există și discriminare, și umilință, și frică, și rușine, și ură, și bullying. Într-un astfel de mediu, toți copiii au de suferit. Campania #CopiiiLGBTînȘcoalaTa dă curaj profesorilor, profesoarelor și altor persoane adulte din comunitatea școlară să conștientizeze că stereotipurile și prejudecățile față de copiii #LGBT afectează toți copiii”, notează autoarea campaniei.

Campania #CopiiiLGBTînȘcoalaTa dă curaj profesorilor, profesoarelor și altor persoane adulte din comunitatea școlară să conștientizeze că stereotipurile și prejudecățile față de copiii #LGBT afectează toți copiii.

Campania „Copiii LGBT în școala ta” a fost realizată în cadrul programului de instruire privind combaterea prejudecăților prin instrumente audiovizuale „Combating hate can be fun”, desfășurat de Centrul de informații GENDERDOC-M cu suportul financiar al Regatului Țărilor de Jos (Embassy Office of the Netherlands in Moldova).

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.