Facebook a construit o dronă enormă pentru a „duce” internetul în regiuni izolate

Facebook a construit o dronă enormă pentru a „duce” internetul în regiuni izolate

Facebook-ul va ajunge în curând chiar și la capătul lumii, la propriu. Renumita companie care deține cea mai mare rețea socială din lume a anunțat că a construit o dronă de dimensiuni foarte mari, capabilă să zboare la o înălțime de 27,5 kilometri, cu ajutorul căreia va încerca să ducă internetul până în cele mai îndepărtate și izolate puncte ale planetei, transmite agerpres.ro

Dispozitivul se numește Acvila și se alimentează cu energie solară, poate rămâne în aer doar 90 de zile și este realizat printr-un proiect prin care Facebook și-a propus să faciliteze accesul la web pentru un număr de peste 4 miliarde de persoane, mai ales în țările în curs dezvoltare.

Datorită cooperării cu operatori de telefonie mobilă din 17 state, s-a reușit ca, în ultimul an, mai bine de un miliard de oameni să aibă acces la servicii elementare de internet.

Pentru a-și atinge acest obiectiv, compania va utiliza nu numai drone, ci și sateliți, lasere și tehnologie terestră.

Dezvoltarea dronei Acvila a durat un an și s-a bazat pe tehnologia obținută de Facebook în 2014 prin achiziționarea firmei britanice de drone Ascenta.

Reacții la acest articol
Spațiu rezervat vizitatorilor Agora.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.