
Lichidatorul Termocom, ales de MEC șef la Termoelectrica
Ministerul Economiei a selectat directorul general al întreprinderii Termoelectrica. Din cinci candidați admiși la etapa finală a unui concurs a fost ales câștigător Veaceslav Eni, care a ocupat anterior funcția de lichidator la întreprinderea Termocom.
・
Veaceslav Eni a fost selectat în funcția de director general la SA Termoelectrica, în urma unui concurs organizat de Ministerul Economiei.
Concursul a fost organizat în urma expirării contractului de management cu fostul director general al întreprinderii, Anatolii Lichii, care a fost de asemenea directorul general la CET-2.
Veaceslav Eni deține certificatul de lichidator al proceselor de insolvabilitate. La 18 martie 2014 el a fost desemnat în calitate de lichidator la întreprinderea municipală Termocom, în urma unei decizii de lichidare a întreprinderii emisă de Curtea de Apel Chişinău, la solicitarea unuia dintre creditori - CET 2.
Ulterior SA Termocom, CET-1 și CET-2 au fuzionat, fiind creată întreprinderea SA Termoelectrica.