Barbăneagră, trecut în listă: Cercetat în cazul BEM

Barbăneagră, trecut în listă: Cercetat în cazul BEM

Fostul viceministru al finanțelor, Victor Barbăneagră a fost citat și audiat astăzi de către procurorii anticorupție cu privire la fraudele din sectorul financiar-bancar. Acesta a fost recunoscut în calitate de bănuit și este cercetat pentru neglijență în serviciu, care a generat pierderea pachetului majoritar de acțiuni a statului la BEM.

Anterior, directorul adjunct al Agenţiei Proprietăţii Publice şi un fost viceministru al Economiei au fost recunoscuţi în calitate de bănuiţi în dosarul BEM. Aceştia de asemenea sunt suspectaţi de neglijenţă în serviciu, fiind cercetaţi în stare de libertate.

Amintim că pe 25 mai curent, Procurorul General a decis extinderea investigaţiilor penale vizînd fraudele financiar-bancare, urmînd a fi cercetate acțiunile și inacțiunile factorilor de decizie din cadrul autorităților și instituțiilor publice de rang înalt.

Publicitate

Anterior au mai fost audiați foști premieri și funcționari publici din domeniu.

Abonați-vă aici la Sinteza Zilei. Veți primi cele mai importante știri ale zilei pe email.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal