Potrivit redacției deschide.md, cauza penală a fost pornită în baza articolului 278 care se referă la actul terorist, iar măsura vine pentru a urmări și intercepta jurnaliștii de la această instituție.
Potrivit documentului, oamenii legii caută identitatea unor utilizatori ca Apokalips”, ”taranul”, ”Josan”, ”Grigore”, ”alina”, ”Capitanul”, ”Numai adevarul”, ”Igor”, ”Tudor”, ”OLEG”, ”Ștefan”, ”Simion” si alții.
„Este evident faptul că asemenea acțiuni ale MAI au doar scopul de a intimida presa independentă din RM și de a o face loială guvernării. Vor să ne intimideze pe noi, dar şi să afle sursele care ne tot furnizează informaţii despre nelegiurile comise neîntrerupt în sistemul Afacerilor Interne din Republica Moldova. Fac asta pentru că au fost şi continuă să fie deranjaţi de investigaţiile noastre”, se menționează în comunicatul postat de instituția de presă.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.