Rossppotrebnadzor are pretenții supra calității vinului roșu sec Geyser Peak, Merlot, produs de vinăria Geyser Peak Winery, vinului alb dulce Crane Lake Moscato, produs de Crane Lake Cellars, precum și a vinului alb demisec Gnarly Head Chardonnay, produs de Dellicato Family Vinayards.
Serviciul sanitar rusesc declară că a în aceste vinuri au fost găsite concentrații ridicate de ftalați și pesticidul bifenazat.
Anterior concentrația ridicată a ftalaților, care ar fi fost descoperită în vinurile moldovenești în anul 2000, a fost motivul impunerii embargoului pentru toate vinurile din Republica Moldova. Totodată autoritățile de la Chișinău au declarat că limita admisă de Rosspotrebnadzor este de câteva ori mai mică decât cea aplicată în țările UE.
Ulterior Rosspotrebnadzor a ridicat restricțiile pentru câteva vinării din Găgăuzia.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.