
„Toamna Protestelor”. Socialiștii cheamă lumea în stradă
Socialiștii vor să organizeze acțiuni de proteste masive împotriva „oligarhilor și unioniștilor” de la guvernare. Anunțul a fost făcut de către liderul formațiunii, Igor Dodon în cadrul unei conferințe de presă. Potrivit acestuia, manifestațiile ar urma să înceapă după data de 27 august și vor fi organizate în toate centrele raionale, culminând cu o acțiune de amploare în capitală.
・
„Dacă vom fi consolidați aceasta va fi ultima toamnă a oligarhilor din istoria modernă a republicii Moldova”, a declarat socialistul.
Dodon a menționat că manifestațiile vor începe mai întâi în centrele raionale, iar ulterior vor veni în capitală spre sfârșitul lunii septembrie - începutul lunii octombrie.
Totodată socialistul consideră că nici programul cu FMI nu va salva Moldova de problemele financiare.
„Nu va rezolva programul cu FMI problemele din Moldova. Dacă vor avea un acord, vor fi impuse condiții foarte dure cum ar fi majorarea vârstei de pensionare sau tăierile de salarii”.
Proteste au anunțat în această toamnă și Platforma „Demnitate și Adevăr”, care urmează să organizeze o manifestație de amploare pe 6 septembrie.