Poroșenko exclude posibilitatea escaladării situației în Ucraina din partea Transnistriei

Poroșenko exclude posibilitatea escaladării situației în Ucraina din partea Transnistriei

În zona alăturară segmentului transnistrean al frontierei moldo-ucrainene se află suficiente forțe militare. Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, nu vede nicio posibilitate de escaladare a situației în Ucraina din partea Transnistriei, transmite korrespondent.net citat de Agora.

„Nu văd nicio posibilitate de escaladare a situației din Transnistria ... De ce sunt atât de încrezut? Lipsa unei frontiere comune a Transnistriei cu Rusia”, a declarat marți Petro Poroșenko la o conferință de presă susținută la Odessa.

Potrivit președintelui ucrainean, în zona segmentului transnistrean al frontierei moldo-ucrainean, Ucraina are suficiente forțe, cum ar fi amplasarea aici a unităților Gărzii Naționale.

Publicitate

„Din păcate, nu am aceeași certitudine în privința raioanelor ocupate în regiunile Donețk și Lugansk”, a subliniat președintele, adăugând că escaladarea în estul Ucrainei poate fi oprită doar prin acțiunile comune ale comunității internaționale.

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal