Chirtoacă vrea „pavaj în armonie cu natura” în tot Chișinăul

Chirtoacă vrea „pavaj în armonie cu natura” în tot Chișinăul

Chirtoacă dorește ca în Chișinău să fie doar pavaje „în armonie cu natura”. Acesta a ordonat în cadrul Ședinței serviciilor Primăriei de astăzi ca să se renunțe la fundament la pavaje și să se așeze doar pe pământ, similar ca și cel din fața Ministerului Justiției, strada Aleco Russo și alte locuri. 

„Noi trebuie să facem lucrări care să fie în armonie cu natura. Oamenii nu vor să se facă lucrări exagerate care să arate în comparație cu clădirea lor. Putem să ne oprim din acest obicei”, a declarat Dorin Chirtoacă.

Chiar dacă ar lipsi fundamentul, iar plăcile ar urma să fie puse direct pe sol, Chirtoacă nu vede nici o problemă în rezistența acestora, iar aici tot trotuarul din fața Ministerului Justiției servește ca exemplu.

„Acolo s-au urcat și microbuze, și ziluri, și gazuri. Doar dacă o să mergem cu tancul”, a mai precizat acesta.

Amintim că acest an, municipalitatea a alocat 50 de milioane de lei pentru asfaltarea curților interioare de la blocurile de locuit. Totodată mai multe străzi din centrul orașului au intrat de asemenea în reparație.

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal