
Andrian Candu: Credeam că cei din Platforma DA au valorile democrației în față
Președintele Parlamentului, Andrian Candu, s-a arătat oarecum nedumerit de unele incidente ce au avut loc în ultimile zile. În special, acesta s-a referit la îmbrâncelile de ieri din Piața Marii Adunări Naționale, cu implicarea tinerilor unioniști. Politicianul a făcut aceste declarații în cadrul emisiunii Replica de la Prime.
・
„Eu credeam că cei din Platforma DA au valorile democrației în față. În situația în care astăzi au interzis pe cineva în PMAN, alaltăieri au intrat într-o televiziune și au agresat o jurnalistă de acolo, duminica trecută s-a ântâmplat altceva... Dumneavoastră pentru asta ați luptat”, a întrebat retoric Andrian Candu.
„România și Republica Moldova trebuie să se regăsească într-o familie”. Andrian Candu.
Autor:
Referindu-se la subiectul unirii Republicii Moldova cu România speakerul a subliniat că aceasta trebuie făcută prin proiecte, nu în stradă.
„Eu sunt cetăţean al Republicii Moldova dar şi al României, vorbesc limba română, consider că România şi Moldova trebuie să se regăsească într-o familie, însă consider că unirea, cu regret, astăzi nu se face pe stradă şi nici în piaţă. Unirea se poate face prin proiecte”, a adăugat Andrian Candu.
Menționăm că ieri, în timpul mitingului organizat de Platforma Demnitate și Adevăr în Piața Marii Adunări Naționale tineriii unioniști veniți la protest au fost bruscați și îmbrânciți de alți participanți. Aceștia din urmă au menționat că subiectul manifestației nu este „Unirea” și deci cei cu pancarte unioniste ar trebui să plece.