Publicația rusă „Совершенно секретно” a făcut publice documente care demonstrează că în perioada 2005 - 2011 una dintre cele mai mari companii din regiunea transnistreană „Sheriff” a scos din bugetul regiunii circa un miliard de dolari. Potrivit investigației jurnalistice, schema ilegală a fost posibilă datorită înțelegerilor secrete între compania „Sheriff” și liderul transnistrean de atunci, Igor Smirnov, transmite Agora cu referire la sovsekretno.ru.
Conform documentelor, Smirnov a oferit companiei „Sheriff” dreptul exclusiv de a importa în regiune cele mai importante tipuri de produse și a eliberat-o aproape complet de taxe și impozite, decizia care a sărăcit bugetul Transnistriei cu 1 miliard de dolari.
Din articol reiese că, documentele în cauză au fost cel mai mare secret public și privat al liderului rmn de atunci Igor Smirnov, și compania "Sheriff". Deoarece, dacă ele sunt adevărate, atunci prin deciziile consimțite de Igor Smirnov în Transnistria a fost creat un mecanism de pompare a sumelor imense pe lângă bugetul regiunii.
Totodată, din documente reiese că Igor Smirnov din 2006 a semnat ordine către Comitetul vamal al regiunii care permiteau exclusiv companiei „Sheriff” să importe țigări, alcool, fier vechi, metale neferoase, piese auto, bunuri de larg consum, inclusiv produse alimentare, bere, alcool, etc.
Mai mult, investigația jurnalistică afirmă că serviciile vamale din stânga Nistrului nu ridica de la compania „Sheriff” accize și alte taxe legate de activitatea economică externă pentru așa bunuri precum țigări, alcool, produse alimentare, fier, vechi, etc. Asta nu e tot, „Sheriff” avea dreptul să vândă toate aceste tipuri de produse fără certificarea vamală obligatorie. Singura excepție au fost alimente.
Sursa afirmă că acest mecanism a fost pus în funcțiune de mai multe ori, și chiar a fost înrădăcinat și a funcționat ani de zile, permițând companiei „Sheriff” să domine economia regiunii, scoțând de pe piață alte companii fără să verse bani în buget.
Investigația menționează că „Sheriff” a primit așa zisul statut de „importator special”. Asta în timp ce nici codul vamal al rmn, nici alte norme nu prevăd un astfel de statut. Prin urmare, potrivit publicației, este vorba de ordine ilegale ale lui Smirnov, ale șefului autorităților vamale care au intrat în complicitate cu o firmă privată. Judecând după rapiditatea cu care documentele în cauză au fost ulterior distruse, participanții la această înțelegere cu siguranță știau despre caracterul ilegal al acțiunilor.
Prin urmare, documentele arată că în perioada 2006-2011, „Sheriff” a importat în Transnistria bunuri în valoare de 1,5 miliarde de dolari. Valoarea înlesnirilor, care nu au ajuns în bugetul, a constituit 928,5 milioane de dolari.