Și la capitolul importuri de mărfuri rusești pe teritoriul Republicii Moldova sunt înregistrate inadvertențe. BNS prezintă că, în primele trei luni ale anului, importurile din Federaţia Rusă s-au diminuat cu 8,9% față de perioada similară din 2013. În același timp, Serviciul Federal Vamal rus susține că acestea au crescut cu 9,3% - de la 403,4 mil USD, la 440,9 mil USD
Statistice rusești: Exportul moldovenesc în Rusia a scăzut cu 21,5%
În acest context, trebuie menționat însă că rapoartele statistice elaborate de BNS nu cuprind operaţiunile de export-import realizate de întreprinderile şi organizaţiile din partea stângă a Nistrului şi municipiul Bender. Autoritățile ruse susțin că în statisticile prezentate de ei la capitolul volumul schimburilor comerciale dintre RM - FR sunt date inclusiv și din Transnistria.
Amintim că potrivit unei analize anterioare realizate pentru Agora de analistul economic Daniela Dermengi, circa o treime din exporturile efectuate de autoproclamata republică transnistreană au ca destinaţie ţările Uniunii Europene. Totodată, Transnistria preferă să importe majoritar produse ruseşti, care constituie circa 40% din valoarea totală a importurilor.
Transnistria pentru ruşi – piaţă de desfacere, pentru europeni – piaţă de aprovizionare
Volumul de exporturi de mărfuri destinate ţărilor Uniunii Europene a crescut cu 22,5% mai mult faţă de ianuarie-martie anul trecut, deţinând o cotă de 55,6% în total exporturi. Ţările CSI au fost prezente în exporturile Moldovei cu o pondere de 31,6%. Exporturile de mărfuri către aceste ţări s-au micşorat cu 26,5%, comparativ cu ianuarie-martie anul trecut.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.