Reprezentanții Moldovagaz califică drept presiune politică dosarul penal intentat de Procuratura Generală și o tentativă de a transfera întreaga responsabilitate pentru situația creată la capitolul tarifelor la gazele naturale asupra conducerii Moldovagaz.
Conducerea Moldovagaz afirmă că au predat procurorilor toate documentele solicitate.
„Cu o lună înainte, majoritatea documentelor ridicate în cadrul percheziției au fost prezentate în copii autentificate la cererea aceluiași procuror.
Astfel, caracterul demonstrativ și regizat al acțiunilor întreprinse de procurori la 26 noiembrie 2015, precum și atragerea la aceste acțiuni a colaboratorilor BPDS „Fulger” provoacă nedumerire, consideră reprezentanții întreprinderii.
„ Moldovagaz este nevoită sa declare ca acțiunile de urmărire penală realizate, nu pot servi drept temei pentru declarațiile făcute de către procuror în cadrul conferinței de presă și difuzate anterior de mass-media.
Conform prevederilor legislației în vigoare, concluziile procurorului privind comiterea unor infracțiuni de spălare de bani, depășirea atribuțiilor de serviciu și practicarea ilegală a activității de antreprenoriat, nu se pot baza pe presupuneri și sunt premature, deoarece este imposibil de a face o apreciere a forței probante a unor fapte și dovezi, până la finalizarea acțiunilor de urmărire penală. Concluziile procurorului enunțate în fața presei, în timp ce percheziția, de fapt, numai începuse, demonstrează caracterul tendențios și scoate în evidență executarea unor acțiuni la comandă”, remarcă conducerea Moldovagaz.
Ei califică drept o presiune politică și o tentativă de a transfera întreaga responsabilitate pentru situația creată la capitolul tarifelor la gazele naturale asupra conducerii SA Moldovagaz.
Anterior Procuratura Generală a efectuat percheziții la întreprinderea Moldovagaz, iar procurorii au intentat un dosar de corupție și spălare de bani.
Vezi și aceste știri

Săptămâna începe cu ploi și temperaturi de până la +30. Cum va fi vremea în următoarele zile

Putin planifică prima vizită externă de la începutul războiului în Ucraina. Iată unde va merge

Altercații între doi deținuți din Penitenciarul nr. 17-Rezina. Unul dintre bărbați a ajuns în Secția de terapie intensivă
Advertoriale

Aridon Group – 30 de ani de succes, realizări, clienți fideli și echipă dedicată (VIDEO)

Preotul Petru Ciobanu – printre primii absolvenți ai meseriei de cultivator-procesator de bacifere ai Școlii Profesionale Nisporeni
