
Australia retrage Nurofenul din farmacii
Un tribunal din Australia a decis retragerea a o serie de medicamente analgezice „Nurofen” de pe rafturile farmaciilor pe motiv că producătorul britanic Reckitt Benckiser ar induce în eroare consumatorii. Deși preparatele erau vândute la prețuri diferite, iar producătorul susținea că acestea acționează contra diferitor tipuri de durere, instanța a constatat că, de fapt, toate medicamentele din această serie sunt identice și conțin același volum de substanță activă - ibuprofen, transmite Agora cu referire la BBC News.
・
Potrivit producătorului, diferite preparate analgezice din aceeași serie acționează contra diferitor tipuri de durere, respectiv prețul la medicamente este, de asemenea diferit. În unele cazuri, acesta este de aproape două ori mai mare decât la un analgezic obișnuit „Nurofen”.
Comisia de Concurență și Consum a Australiei (ACCC) a constatat că, de fapt, toate preparatele conțin același ingredient activ (ibuprofen într-o doză de 342 mg) și acționează la fel.
„Cercetările arată că 9 din 10 persoane (88%) caută medicamente care le-ar calma un tip de durere concret (de exemplu, dureri de cap, migrene, dureri de spate), iar 7 din 10 (71%) spun că ambalaje diferite în funcție de tipul de probleme tratate le-ar ajuta mai ușor să decidă care produs li se potrivește cel mai bine”, a declarat reprezentantul companiei Nurofen, Aomesh Bhatt.
Instanța australiană a decis ca în termen de trei luni produsele în cauză să fie retrase de pe rafturile farmaciilor din Australia. Hotărârea instanței se aplică doar pe teritoriul Australiei și nu va fi aplicată și în alte țări.
De cealaltă parte, producătorul, compania britanică Reckitt Benckiser, a declarat că acest caz nu are precedente în alte țări. Reprezentanții companiei vor îndeplini cerințele Curții, declarând totodată că „nu au vrut să inducă în eroare consumatorii”.