
Maia Sandu: „Plahotniuc nu poate supraviețui în umbră”
Fostul Ministru al Educației, Maia Sandu, a declarat că nu își poate aminti vre-un caz când omul de afaceri Vlad Plahotniuc, a promovat politici benefice pentru țară. Totodată, aceasta a adăugat că Plahotniuc nu poate supraviețui în umbră.
・
”Vedem în sondaje care este popularitatea acestui om. Încerc să judec prin prisma experiențelor precedente, și nu pot să-mi amintesc vre-un caz în care această persoană a promovat anumite politici care au fost benefice pentru țară. Dimpotrivă!”, a punctat Maia Sandu în cadrul unui interviu pentru Agora.
Maia Sandu a adăugat că prim-vicepreședintele PD înțelege că în umbră nu poate supraviețui mult timp. „El are nevoie de sprijinul unui segment al populației pentru a menține și chiar a extinde controlul. Cu un grad atât de mare de neîncredere a populației este greu să menții acest sistem”.
„Bănuiesc că dânsul consideră că ancheta pe furtul miliardului s-a încheiat și toate lucrurile s-au clarificat. Crede că nu mai are probleme și piedici să vină să pună „umărul” la formarea executivului”.