
VIDEO. „Decizia de astăzi este o încălcare gravă”. Popa despre Filat: Este puțin răcit și demoralizat
Fostul premier Vlad Filat rămâne încă 90 de zile după gratii. Decizia a fost luată de magistrații de la Judecătoria Buiucani. Avocatul Igor Popa a calificat decizia de astăzi a instanței o încălcare gravă. Potrivit avocatului apărării, Vlad Filat este puțin răcit și demoralizat, informează Agora.
・
„Astăzi s-a încălcat încă o dată drepturile domnului Filat. Este o încălcare gravă ca să nu fie respectat principiul publicității judecării în cauză. Conform prevederilor articolului 18 corelat cu 316 s-a acceptat de către instanța de judecată cererea procurorilor de a fi o ședință secretă închisă. Noi considerăm că acest lucru este o încălcare gravă. În al doilea rând a fost încălcată procedura privind conexarea dosarelor penale. A fost disjuns o parte din dosar și trimis în instanța de judecată contrar Codului de procedură penală. Nu este clar de ce anumite fapte au fost trimise în instanță și altele nu”, a precizat Popa.
Potrivit avocatului a fost încălcat dreptul la apărare a lui Filat. „Pe de altă parte s-a încălcat grav dreptul la apărare a domnului Filat, pentru că am avut 2 zile pentru a studia 22 de volume de materiale care ne-au fost puse la dispoziție. Vom merge cu recurs la Curtea de Apel”, a conchis avocatul.
De asemenea, Popa a precizat că Vlad Filat este „puțin răcit și demoralizat, dar în rest ok”.
sursa video: privesc.eu.