Declarațiile liderului PL, Mihai Ghimpu, s-au schimbat de mai multe ori în ultima lună a anului 2015. Dacă la începutul lui decembrie Ghimpu li s-a adresat democraților și liberal-democraților, că nu merită să facă alianțe cu ei, pe data de 10 ianuarie curent Ghimpu a cedat și a anunțat că va participa necondiționat la crearea unei majorități parlamentare, alături de cei 14 foști comuniști și membrii fracțiunii PD. Agora vă prezintă un colaj video cu evoluția deciziilor liderului PL în decursul ultimei luni.
Pe data de 3 decembrie 2015, Ghimpu s-a adresat democraților în Parlament: „Ajunge deja, gata, am înțeles că într-adevăr cu voi nu trebuie de făcut alianță”. După o clipă de ezitare, Ghimpu s-a întors și către fracțiunea PLDM: „Și cu voi tot (n.r - nu trebuie de făcut alianță)”.
Aceeași poziție, față de comuniști, Ghimpu a reiterat-o pe 21 decembrie. „Nu fac nicio alianță cu comuniștii, indiferent unde sunt ei”, a declarat Ghimpu.
La scurt timp, însă, pe data de 10 ianuarie 2016, Ghimpu a anunțat că se va alia cu cei 14 transfugi din PCRM pentru a constitui o majoritate parlamentară. Întrebat dacă vor vota pentru Plahotniuc la funcția de prim-ministru, Ghimpu a adăugat că nu se orientează la persoane, dar la „cauză”, integrarea europeană și popor. Ghimpu a adăugat aici că „au mers din 2009 și cu Plahotniuc și cu Filat. Alții nu sunt”.
Ce spunea Ghimpu despre Plahotniuc
Ghimpu și-a schimbat părerea și despre Vlad Plahotniuc, cum se vede din fostele sale declarații. Într-un interviu pentru Europa Liberă pe 11 noiemebrie 2015, Ghimpu spunea că omul de afaceri Vlad Plahotniuc nu mai are niciun rol în formarea coaliției de guvernare.
Mihai Ghimpu și-a schimbat părerea după aproape o lună, în decembrie 2015. Întrebat despre influența lui Vlad Plahotniuc în cadrul emisiunii Puterea a Patra de la N4, Ghimpu a răspuns că „nu trebuie să fim naivi cu totul”, precizând că omul de afaceri controlează o parte din deciziile Partidului Democrat. „Plahotniuc nu conduce cu mine. Dacă însă coincid interesele, mergem pe aceeași cale, dacă nu - drumul ne este diferit”, a punctat Ghimpu.
Zilele trecute, întrebat dacă va vota pentru Plahotniuc în funcţia de premier, Ghimpu a recunocut: „Noi din 2009 mergem împreună și cu Plahotniuc și cu Filat”.
Ulterior, la o lună distanță, semnătura lui Ghimpu a apărut pe declarația de susținere a lui Vlad Plahotniuc, înaintată președintelui Nicolae Timofti.
Vezi și aceste știri
Advertoriale

Microinvest susține agricultorii din Moldova cu CREDITE AGRO de până la 7 000 000 lei

Scopul și valorile maib, într-o nouă interpretare – prezentate întregii echipe
