Premierul Filip: Atacul cu grenadă asupra casei lui Drăguțanu ar putea avea legătură cu activitatea BNM

Premierul Filip: Atacul cu grenadă asupra casei lui Drăguțanu ar putea avea legătură cu activitatea BNM

În noaptea de 1 februarie, persoane necunoscute au aruncat o grenadă în casa guvernatorului în demisie, Dorin Drăguțanu. La două zile după incient, prim-ministrul Pavel Filip a declarat că atacul ar putea avea legătură cu activitatea din ultima perioadă a Băncii Naţionale, în special în privinţa unei anumite bănci.

„Cred că e nevoie de măsuri mai dure. Cei care au profitat de situația de până acum trebuie să se trezească la realitate. Cazul cu grenada aruncată la casa Guvernatorului BNM trebuie tratat cu profesionalism. El are toate elementele unui atac mafiot. Aceste acțiuni trebuie pedepsite foarte dur. Sper că anchetatorii vor stabili dacă acest atac are legătură cu activităţile BNM din ultima perioadă în ceea ce priveşte o anumită bancă. Suntem mai multe ipoteze. Trebuie să-i găsim nu doar pe cei care au aruncat grenada, ci și pe cei care au comandat acest atac”, a declarat Filip.

Amintim că Procuratura Generală a anunțat, în aceeași zi, despre pornirea urmăririi penale pe cazul exploziei. Dosarul penal este deschis pe infracțiunea act terorist.

Publicitate

Cele mai populare

Agora

AGORA își propune să devină cea mai credibilă instituție media din Republica Moldova prin calitatea și diversitatea conținutului, să fie prima alegere a cititorilor pentru știrile și analizele online.

REȚELE SOCIALE

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Twitter
  • Telegram
  • RSS Feed

APLICAȚIE

  • App Store
  • Google Play
© 2023 Interact Media SRL
  • Mastercard
  • Visa
  • PayPal