Jeffrey Goldberg este un jurnarlist americano-israelean al publicației The Atlantic, despre care recent, în cadrul evenimentului de premiere a jurnaliștilor Toner Prize Ceremony, Barack Obama și-a exprimat apreciera sa pentru Goldberg.
În cadrul Ceremoniei Toner Prize, eveniment american de decernare ai celor mai distincți jurnaliști, Barack Obama și-a exprimat aprecierea sa față de jurnalistul cu origini din Moldova, Jeffrey Goldberg.
Jeff este un jurnalist remarcabil pe care îl admir foarte mult și sunt complet de acord cu toate citatele care mi-au fost atribuite direct. I-am spus (n.red. lui Vladimir Putin), bine, ar putea fi unele lucruri care au fost modelate și nu reflectă pe deplin toate nuanțele gândurilor mele cu privire la acest subiect important menționat de președintele Putin. Dar, am subliniat faptul că spre deosebire de dumneavoastră, Vladimir, materialul nu ajunge la mine la editare înainte de a fi publicat.
Jurnalistul născut la New York, se specializează mai mult pe subiecte despre afacerile externe din regiunea Orientului Mijlociu și a Africii. Goldberg, într-un material amplu documentat despre situația evreilor și propaganda antisemită din prezent în lume și mai ales în Europa, a mărturisit că bunelul său a emigrat din Leova la începutul secoului trecut.
În acest context, Jeffrey Goldberg, a vizitat Republica Moldova în primăvara anului 2014, în articolul despre situația evreilor acesta povestește despre vizita sa la Leova.
De la Chișinău, am condus o oră, spre sud-vest. Imaginile vii ale tinereții din Leova, oraș pe care nu l-a părăsit sărăcia nici în secolul care a intervenit, pe care bunicul mi le-a pictat, au prins viață în fața ochilor mei. Aici a fost râul unde bunicul meu adăpa calul familiei pe jumătate orb; aici a fost cimitirul evreiesc; aici, pe un drum plin de noroi, a fost vechea sinagogă; aici a fost biserica unde preoții i-au denunțat pe ucigașii lui Hristos.
De asemenea, fiind în Moldova, Goldberg a reușit să se întâlnească cu prim-ministrul de atunci Iurie Leancă, jurnalistul a relatat și despre ce a discutat cu cel din urmă.
Prim-ministrul, un politician pro-occidental progresiv, era dornic să evidențieze importanța sprijinului american, dar el a fost deosebit de dornic să-mi spună despre părerile de rău pe care le are din cauza faptului că Moldova găzduiește atât de puțini evrei astăzi. El a fost emoționant de sincer; bunicul meu ar fi fost mișcat și nu i-ar fi venit să creadă. La plecare, Prim-ministrul a menționat că încearcă să strângă fonduri pentru a construi un muzeu evreiesc din Chișinău. Parlamentul este dispus, a spus el, dar țara este săracă. „Un prieten de-al meu a spus că ar trebui să solicităm ajutor de la familia Rothschild”, a spus el. „Cunoști pe cineva din familia Rothschild?”
Vezi și aceste știri

Ministerul Muncii promite indemnizații mai mari pentru îngrijirea copilului până la vârsta de doi ani

Rusia: Un depozit de muniție a luat foc în satul Timonovo, la 50 de km de granița cu Ucraina (VIDEO)

Șase luni din 2022: Circa 10.400 de cetățeni străini au vizitat R. Moldova prin intermediul agențiilor de turism
Advertoriale

Fă cunoștință cu viitorul, descoperă noul card ultra comod

EuroCreditBank continuă să ofere soluții pentru cei care preferă economiile în valută străină. Depozite la cele mai avantajoase condiții de 3,5% anual
