Decizia de lichidare a „TB TEAM Management LLP” a și fost publicată, dar va intra în vigoare pe 22 mai curent. După această dată, toate drepturile de proprietate și investiții ale off-shore-ului vor trece în proprietatea Marii Britanii.

„TB TEAM Management” este singurul fondator și asociat al companiei rusești „Komaksavia”. Potrivit informațiilor din Registrul Unic al Persoanelor Juridice din Rusia, pe 29 martie curent, „TB TEAM Management” continua să fie singurul asociat al firmei rusești. Off-shore-ul englez a intrat în posesia firmei abia în septembrie 2014, când a cumpărat acțiunile de la „Habarovskii Aeroport” și „УправляющаякомпанияКомакс ”. Legăturile dintre off-shore și firma rusească existau însă de la început.
Amintim că în primăvara anului 2013 Guvernul a decis să scoată spre concesionare activele aflate în gestiunea economică a Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău” și terenul aferent acesteia, iar câștigătorul licitației a devenit compania din Rusia SRL „Avia Invest”.
Proiectul privind dezvoltarea infrastructurii aeroportuare și a calității serviciilor prestate de Aeroportul Internațional Chișinău. Activele Î.S. „AIC” și terenul aferent acesteia urmează a au fost transmise în concesiune pentru o perioadă de până la 49 de ani, iar volumul investițiilor întreprinderii concesionale urmează să fie de cel puțin 240 milioane euro.
Titularul dreptului de proprietate rămâne statul Republica Moldova, iar venitul și profitul adus prin folosirea bunurilor concesionate aparțin concesionarului SRL „Avia Invest”.
Un Emoji sau Sticker va îmbogăți acest articol.